Wzrosty na giełdach wsparły złotego

Piotr Sałata, Dział Analiz DM TMS Brokres S.A.
opublikowano: 18-05-2009, 16:56

Dzisiejsza sesja na rynku złotego upłynęła pod znakiem umocnienia się naszej waluty, W obliczu braku istotnych danych makroekonomicznych zmienność notowań kursu złotego była uzależniona od nastroju panującego na rynkach światowych oraz kursu eurodolara.

Początek sesji nie zapowiadał się dobrze dla naszej waluty. Złoty tracił na wartości na fali wyraźnych spadków na giełdzie w Tokio. Po raz kolejny kurs EUR/PLN nie zdołał jednak przebić psychologicznej bariery 4,5000, oraz linii trzymiesięcznego trendu spadkowego. Dopiero po ewentualnym przełamaniu tego poziomu otworzy się droga do dalszych wzrostów kursu EUR/PLN w okolice maksimów z końca kwietnia. W trakcie sesji na rynku europejskim nastroje inwestorów znacznie się poprawiły za sprawą wzrostów na giełdach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Aprecjacje złotego wsparła także wypowiedź prezesa Banku Światowego Roberta Zoellicka, który twierdzi, że Polska może lepiej przetrwać recesję w światowej gospodarce, między innymi dzięki silnemu popytowi wewnętrznemu. Z drugiej strony dodał, że obecnie jesteśmy w środku globalnego kryzysu, który może zmniejszyć inwestycje bezpośrednie w Europie Centralnej i Wschodniej, natomiast na odbicie światowej gospodarki będziemy musieli poczekać do końca 2009 lub początku 2010 roku.

Podczas dzisiejszej sesji na międzynarodowym rynku walutowym euro nieznacznie zyskiwało na wartości w stosunku do dolara dzięki wzrostom na giełdach europejskich, oraz dobremu otwarciu na Wall Street. Dodatkowo zwyżka eurodolara była wspierana przez wzrost kursu ropy. Dzisiejsze odreagowanie spadku kursu EUR/USD było jednak umiarkowane, ponieważ inwestorzy obawiają się, że koniec recesji może być bardziej odległy, niż wcześniej oczekiwano, o czym może świadczyć wypowiedź znanego ekonomisty Nouriel Roubini'ego, który w wywiadzie dla CNBC powiedział, że recesja osiągnie swoje dno dopiero w drugiej połowie 2009 roku. Większą zmienność w notowaniach eurodolara możemy obserwować  o godzinie 19:00 czasu warszawskiego, kiedy poznamy publikacje amerykańskiego indeksu rynku nieruchomości (NAHB).

Sporządził:
Piotr Sałata, Dział Analiz DM TMS Brokres S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Sałata, Dział Analiz DM TMS Brokres S.A.

Polecane