Wzrosty na GPW mogą utrzymać się przynajmniej do połowy sesji

XTB
03-10-2007, 09:35

Po wczorajszym, skupionych przede wszystkim na  największych spółkach, wzroście na GPW, w środę humory posiadaczom akcji powinny dopisywać. Stronie popytowej będzie dziś pomagał nie tylko wczorajszy brak silnych spadków na Wall Street, pomimo bardzo niekorzystnych danych z  amerykańskiego rynku nieruchomości, ale również dzisiejsze wzrosty w Azji (Nikkei +0,9 proc.).

Dobre nastroje mają szanse utrzymać się przynajmniej do połowy dzisiejszych notowań. Po południu bowiem źródłem zwiększonej zmienność na rynku mogą być raporty o sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

Dane o planowanych zwolnieniach przez firmy w USA oraz o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym, które zostaną opublikowane odpowiednio o 13:30 i 14:15, mogą zostać potraktowane jako zapowiedzi tego, co w najbliższy piątek pokaże oficjalny raport o sytuacji na rynku pracy w USA we wrześniu.

Raport niezwykle istotny, gdyż bardzo złe dane będą sygnałem, że sierpniowy spadek zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 4 tys., nie był jednostkowym przypadkiem i kryzys na rynku kredytów hipotecznych odcisną swe piętno na całej gospodarce, co w konsekwencji może prowadzić do recesji. I odwrotnie. Dobre dane będą potwierdzeniem poprawiającej się sytuacji i będą stanowić kolejny impuls do zakupów akcji na światowych rynkach.

Dziś istotny wpływ na sytuację na giełdach będą miały na pewno lepsze od prognoz dane. Dobre nastroje w połączeniu z dobrymi danymi muszą dać wzrosty cen akcji. Spadki natomiast będą realne tylko w przypadku odczytów wyraźnie poniżej oczekiwań. W innej sytuacji może bowiem zwyciężyć teza "im gorzej, tym lepiej", czyli słabsze dane stanowią powód do obniżki stóp procentowych przez Fed, a co się z tym wiążę, stanowią powód do kupna akcji.

Dziś nie tylko dane z amerykańskiego rynku pracy mogą mieć wpływ na sytuację na warszawskiej giełdzie. Taki wpływ, chociaż już znacznie mniejszy, może mieć jeszcze publikacja indeksu aktywności sektora usług w USA. Będzie to jednak już wpływ znacznie mniejszy.

Marcin R. Kiepas, analityk DM X-Trade Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Wzrosty na GPW mogą utrzymać się przynajmniej do połowy sesji