Czytasz dzięki

Wzrosty na rynku ropy naftowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 05-05-2020, 10:09

Mimo słabego rozpoczęcia wczorajszej sesji, notowania ropy naftowej zdołały odrobić straty i zakończyć poniedziałek na plusie. Natomiast dzisiaj notowania ropy kontynuują ruch w górę, niwelując już prawie całość dynamicznego tąpnięcia sprzed dwóch tygodni.

Inwestorzy na rynku ropy naftowej pozytywnie reagują na informacje o planach stopniowego łagodzenia ograniczeń związanych z kwarantanną i otwierania niektórych miejsc publicznych, sklepów, a także powrotu coraz większej liczby osób do pracy. Pandemia koronawirusa w wielu krajach wyhamowuje, co dla rynku ropy naftowej może być zwiastunem wzrastania popytu na ten surowiec.

Na razie jednak do powrotu do sytuacji sprzed koronawirusa droga jest jeszcze daleka. Ograniczenia w przemieszczaniu się prawdopodobnie utrzymają się przez wiele tygodni, co w naturalny sposób będzie tamować popyt na paliwa. To oznacza, że o ile w krótkoterminowej perspektywie na rynku ropy możemy zobaczyć pewne wzrosty, to do ich utrzymania się będą potrzebniejsze solidniejsze informacje fundamentalne.

Poza tym, maleją szansę na dodatkowe ograniczenia wydobycia ropy naftowej, które miały łagodzić spadek popytu na ten surowiec. Co prawda kraje OPEC+ wprowadziły nowe, zaostrzone limity produkcji ropy wraz z początkiem maja, ale w Stanach Zjednoczonych próby ustanowienia stanowych limitów mogą skończyć się fiaskiem. W Teksasie regulator rynku energii musiał wycofać swoją propozycję obniżki produkcji ropy w tym stanie o 20% na skutek braku poparcia dla tej idei.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane