Wzrosty na Wall Street

opublikowano: 12-12-2018, 22:30

S&P500 zyskał w środę 0,5 proc., a Dow Jones poszedł w górę o 0,6 proc. Nasdaq zaliczył trzeci wzrost z rzędu, tym razem o 0,95 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji przewagę miał w środę popyt. Powodem była seria dobrych wiadomości, przede wszystkim sygnałów wskazujących, że zarówno władze USA, jak i Chin, chcą osiągnąć porozumienie w sprawie handlu. Wynikało to zarówno z wywiadu prezydenta Donalda Trumpa dla Reutersa, w których zadeklarował gotowość interwencji w sprawie zatrzymanej w Kanadzie dyrektor finansowej Huawei, jak i doniesieniach z Pekinu o planach zmiany polityki przemysłowej i większym otwarciu krajowego rynku dla zagranicznych firm, czy informacji o dużych zakupach przez Chińczyków amerykańskiej soi, pierwszych od ogłoszenia „rozejmu” w wojnie handlowej. Dodatkowo nastroje mogły poprawiać doniesienia z Europy, gdzie rząd Włoch obniżył wielkość deficytu założonego w projekcie przyszłorocznego budżetu, łagodząc spór z Komisją Europejską, a także gdzie premier Wielkiej Brytanii Theresa May zgodnie z oczekiwaniami rynków przetrwała głosowanie wotum nieufności w parlamencie. Po „gołębich” danych o inflacji w listopadzie słabł dolar z czego skorzystało złoto i zdrożało po dwóch sesjach spadku. Staniała ropa, do czego przyczynił się mniejszy niż oczekiwano spadek zapasów surowca w USA.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

Bloomberg

Na zamknięciu sesji rosło 8 z 11 głównych segmentów S&P500. Największy popyt był na akcje dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (1,1 proc.), spółek materiałowych (1,0 proc.) i ochrony zdrowia (0,9 proc.). Najsłabsze były segmenty dóbr codziennego użytku (-0,2 proc.), użyteczności publicznej (-0,6 proc.) i nieruchomości (-1,9 proc.).

Na zamknięciu drożało 72 proc. spółek z S&P500. Rosły kursy 24 z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje koncernu chemicznego DowDuPont (2,05 proc.), operatora systemu płatności kartami American Express (2,0 proc.) i producenta ciężkiego sprzętu budowlanego Caterpillar (1,7 proc.). Największe spadki kursów było widać przy gigancie detalu Walmart (-0,8 proc.), koncernie naftowym Exxon Mobil (-0,9 proc.) i telekomie Verizon Communications (-2,7 proc.).    

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu