Wzrosty na Wall Street dzięki wynikom

opublikowano: 23-01-2019, 22:31

Dow Jones wzrósł o 0,7 proc. S&P500 kończył dzień zwyżką o 0,2 proc. Nasdaq zanotował zaledwie 0,1 proc. wzrost.

Środowy handel na amerykańskich rynkach akcji przebiegał dwufazowo. Początek zdominował popyt, co tłumaczono dobrymi wynikami kwartalnymi i prognozami spółek. Nastroje dość szybko zaczęły się psuć. Powodem była rosnąca niepewność co do wyniku negocjacji handlowych USA i Chin, a także wpływu na gospodarkę rekordowo długiego zamknięcia rządu. Szef doradców ekonomicznych prezydenta Donalda Trumpa przyznał, że jeśli polityczny impas potrwa dłużej, możliwe jest wyhamowanie wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale nawet do zera. Jeszcze przed półmetkiem sesji inicjatywę znów przejął popyt i indeksy odrobiły do końca sesji część strat z pierwszej części handlu. W środę osłabł dolar. Ropa taniała wyraźnie po tym jak Reuters poinformował o możliwości uruchomienia przez Unię Europejską mechanizmu pozwalającego firmom obejść sankcje USA i kupować surowiec od Iranu. Obawy o dostawy ropy z Wenezueli, spowodowane przez eskalację konfliktu politycznego w tym kraju, ograniczyły jednak spadek ceny ropy krótko przed zakończeniem sesji na NYMEX.

Zobacz więcej

NYSE

Bloomberg

Na zamknięciu wzrosty kursów przeważały w 9 z 11 głównych segmentach S&P500. Najmocniej drożały akcje dostawców dóbr codziennego użytku (1,2 proc.), spółek użyteczności publicznej (1,1 proc.) i IT (0,4 proc.). Najsłabsze były segmenty finansowy (0,04 proc.), materiałowy (-0,65 proc.) i energii (-1,0 proc.). Na zamknięciu drożało 50 proc. spółek z S&P500. Wzrosły kursy 17 z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. Najmocniej, o 8,5 proc., zdrożały akcje IBM, który zanotował jeden z najlepszych kwartałów w ostatnich latach, a jego wynik roczny również okazał się lepszy niż oczekiwano. W trójce blue chipów, których kursy rosły najmocniej także znalazły się spółki z dobrymi wynikami kwartalnymi: koncern inżynieryjno-lotniczy United Technologies (5,4 proc.) oraz producent artykułów codziennego użytku Procter & Gamble (4,9 proc.). Najmocniej taniejącymi w środę blue chipami były Visa (-0,75 proc.) z sektora finansowego oraz dwa największe amerykańskie koncerny naftowe: Exxon Mobil (-0,8 proc.) oraz Chevron (-0,85 proc.).
   

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy