Czytasz dzięki

Wzrosty na Wall Street po wiadomościach z Chin

MD
opublikowano: 04-03-2009, 22:06

Na zamknięciu sesji Dow Jones rósł o prawie 150 pkt., czyli o 2,2 proc. S&P500 po 2,4 proc. wzroście powrócił ponad poziom 700 pkt. Nasdaq kończyl sesję 2,5 proc. zwyżką.  

Amerykańscy inwestorzy kupowali w środę akcje ignorując kiepskie dane makro i grając pod zapowiedziane na czwartek ogłoszenie nowego planu stymulacji chińskiej gospodarki. Drożały akcje spółek surowcowych oraz samych surowców. Ropa zdrożała o 9 proc., jej kurs przekroczył 45 USD. Dwucyfrowo rosły kursy Freeport-McMoRan Copper & Gold i Alcoa, największych w USA producentów miedzi i aluminium. Nie brakowało chętnych na akcje producentów maszyn. O kilkanaście procent zdrożały akcje Caterpillar, największego na świecie producenta ciężkiego sprzętu budowlanego. Wyraźnie podrożał General Motors, który może być jednym z beneficjentów ożywienia popytu w Chinach, które są obecnie dla niego jednym z najważniejszych rynków.

Część inwestorów kupowała akcje z powodu ich niskich cen. Wskaźnik cena/zysk amerykańskich spółek spadł po pięciu sesjach przeceny do najniższej wartości od 1986 roku. Z poprawy nastrojów nie skorzystali akcjonariusze General Electric, mimo że to jeden z największych na świecie koncernów przemysłowych. Akcje spółki wciąż taniały i były w czasie sesji najtańsze od 1991 roku. To skutek obaw o kondycję GE Capital i utratę przez spółkę najwyższego ratingu kredytowego.

Przed sesją i w jej trakcie pojawiły się nowe dane makro, które powinny zmartwić inwestorów. Przed rozpoczęciem handlu ADP poinformował, że prywatne firmy zwolniły w lutym 697 tys. pracowników, więcej niż oczekiwano. Indeks aktywności sektora usług spadł w ubiegłym miesiącu i nadal wskazuje recesję, podał ISM. Opublikowana na dwie godziny przed końcem handlu „beżowa księga” Fed także nie dała nadziei na rychłą poprawę sytuacji gospodarczej, wskazując, że kryzys zaczyna coraz mocniej dotykać poszczególne branże. 

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane