Wzrosty na Wall Street poprawiły nastroje w Tokio

(Marek Druś)
31-03-2005, 08:59

Duże wzrosty na amerykańskich giełdach poprawiły nastroje japońskich inwestorów. Na giełdzie w Tokio przeważał w czwartek popyt. Nikkei kończył sesję 0,9 proc. wzrostem. Topix zyskał 1,1 proc.  Drożały papiery eksporterów. Rosły także kursy producentów stali.

Duże wzrosty na amerykańskich giełdach poprawiły nastroje japońskich inwestorów. Na giełdzie w Tokio przeważał w czwartek popyt. Nikkei kończył sesję 0,9 proc. wzrostem. Topix zyskał 1,1 proc.  Drożały papiery eksporterów. Rosły także kursy producentów stali.

W kończącym się dziś dla japońskich spółek roku rozrachunkowym Nikkei stracił 0,4 proc. W pierwszym kwartale roku kalendarzowego zyskał 1,5 proc. W roku rozrachunkowym Topix zyskał zaledwie 0,2 proc. W pierwszym kwartale kalendarzowym wzrósł o 2,8 proc.

Giełdy w USA zanotowały w środę największy w tym roku wzrost. Impulsem do zakupów stał się spadek cen ropy po lepszych niż oczekiwano danych o jej zapasach. Poprawa nastrojów na Wall Street spowodowała, że na giełdzie w Tokio w górę poszły kursy eksporterów. Wyraźnie zdrożały papiery m.in. Fuji Photo, który prawie połowę przychodów generuje na rynkach zagranicznych. W górę poszedł kurs Canona, drugiego na świecie producenta cyfrowych aparatów fotograficznych.

Wzrósł popyt na akcje producentów stali. Wywołała go wiadomość o kupnie 12 proc. pakietu udziałów huty Wakayama przez Nippon Steel i Kobe Steel, pierwszą i czwartą japońską spółkę branży. Kursy obu wzrosły, podobnie jak Sumitomo Metal Industries, który wspomniane udziały sprzedaje.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wzrosty na Wall Street poprawiły nastroje w Tokio