Wzrosty stóp na świecie, ceny ropy i żywności mogą zmusić RPP do podwyżek

Internet Securities
opublikowano: 09-12-2005, 11:12

Ceny ropy i gazu oraz zachowanie się cen żywności w drugiej połowie 2006 roku to niebezpieczeństwa dla inflacji, które powstrzymują Radę Polityki Pieniężnej od obniżek stóp, a wraz z rosnącymi stopami na świecie mogą doprowadzić do podwyżek stóp procentowych, uważa członek RPP Halina Wasilewska-Trenkner.

Ceny ropy i gazu oraz zachowanie się cen żywności w drugiej połowie 2006 roku to niebezpieczeństwa dla inflacji, które powstrzymują Radę Polityki Pieniężnej od obniżek stóp, a wraz z rosnącymi stopami na świecie mogą doprowadzić do podwyżek stóp procentowych, uważa członek RPP Halina Wasilewska-Trenkner.

„Z jednej strony są to kwestie związane z cenami ropy, gazu itd. To jest wielka taka bomba, która może podbić inflację w każdej chwili, zresztą powoli ją na świecie podnosi, u nas też może tak być. Druga wielka niewiadoma to są ceny żywności w przyszłym roku rolnym” – powiedziała Wasilewska-Trenkner w wywiadzie dla radia PiN.

„Na razie jesteśmy spokojni o ceny żywności, natomiast co się będzie działo w drugiej połowie przyszłego roku – to się jeszcze okaże, dopiero wchodzimy w zimę, po zimie będzie można ocenić bliżej, jaka będzie sytuacja rynku rolnego” – dodała.

Członek RPP powiedziała także, że należy pamiętać o ogólnoświatowej tendencji do podnoszenia stóp.

„Wokół nas na świecie trwa w tej chwili festiwal podnoszenia stóp lub utrzymywania stóp na niezmienionym poziomie, a to jest tak, że jak stopy są niskie wszędzie dookoła, to my też powinniśmy mieć relatywnie niską, natomiast gdy zaczynają rosnąć, to pozostawanie w tyle nie jest dla nas korzystne, bo nie budzimy takiego zainteresowania rynków finansowych” – uważa Wasilewska-Trenkner.

„Miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli się włączać [do światowego trendu podwyżek stóp – przyp. ISB]” – dodała.

Wasilewska-Trenkner powiedziała także, że brak obniżek stóp w ostatnich miesiącach to wynik „względnie stabilnych warunków dla gospodarki”.

Odniosła się ona także do opinii premiera, który kilkakrotnie w ostatnim czasie powiedział, że jego zdaniem jest ciągle przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

„Mam uczucia mieszane, ponieważ z jednej strony można powiedzieć, że jest miejsce do obniżek stóp procentowych – teoretycznie można by było tak, patrząc na to, myśleć – z drugiej jednak strony zapomina się jednak o tym, że ocena pana premiera jest oceną dzisiejszych zdarzeń, a stopy procentowe ewentualnie obcięte działałyby za kilka kwartałów dopiero, więc ta sytuacja może być nieco inna” – powiedziała Wasilewska-Trenkner.

„To przesunięcie w czasie powoduje, że oceny, które padają, nie są ocenami, z którymi można się do końca zgodzić, bez zastrzeżeń” – podsumowała.

Na ostatnim posiedzeniu RPP pozostawiła stopy bez zmian oraz nastawienie łagodne – obecnie (od sierpnia) podstawowa stopa procentowa wynosi 4,5%.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane