Wzrosty stóp w regionie wsparły kurs złotego

Mariusz Potaczała
31-07-2006, 00:00

Ostatni tydzień przyniósł kontynuację wzrostu wartości złotego względem głównych walut. Kurs euro znalazł się w okolicy 3,90 zł. Za jednego dolara najniżej płacono 3,06 zł, wobec najwyższego poziomu w okolicy 3,14 zł.

Notowania złotego w ostatnich dniach przebiegały pod dyktando nastrojów panujących w regionie. Początek tygodnia przyniósł informacje o podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych na Węgrzech. Po węgierskim banku centralnym stopy podniosły słowackie oraz czeskie władze monetarne. Słowacki bank centralny zdecydował się podnieść stopy o 0,5 pkt proc., z kolei drugi o 0,25 pkt proc. Te decyzje sprawiły, że inwestorzy zagraniczni znów zainteresowali się rynkami Europy Środkowej, co skutkowało wzmocnieniem lokalnych walut.

Zupełnie inaczej zachowała się Rada Polityki Pieniężnej. Polskie władze monetarne pozostawiły w minionym tygodniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada uczyniła jednak krok w kierunku podwyżek, zmieniając projekcję inflacji, w której uwzględniła szybsze dojście wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) do zakładanego celu. Na pierwszą decyzję o podwyżce stóp rynek może liczyć na początku przyszłego roku.

W ostatnich dniach poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. Wzrosła ona w czerwcu o 10,7 proc. r/r, wobec majowego wzrostu o 13,7 proc. Dane te były zgodne z oczekiwanymi i nie miały większego wpływu na poziom notowań złotego.

Obok danych makroekonomicznych rynek z uwagą śledzi rozwój sytuacji na scenie politycznej. Ostatnie dni przyniosły informacje o przeszacowaniu przez resort finansów kwoty wpływów budżetowych w przyszłym roku o 4 mld zł. Natychmiast pojawiły się spekulacje o konieczności zmiany założeń przyszłorocznego budżetu i zwiększenia poziomu deficytu. Zapewnienia Stanisława Kluzy, szefa resortu finansów, oraz premiera Jarosława Kaczyńskiego o zamiarze utrzymania deficytu budżetowego na poziomie 30 mld zł w kolejnych latach nie uspokoiły inwestorów. Niepokoi ich, że Samoobrona, rządowy koalicjant, kwestionuje utrzymywanie tzw. kotwicy budżetowej. W tym tygodniu rząd ma się zająć założeniami do budżetu na 2007 r. Należy spodziewać się nowych spięć w koalicji rządzącej, po których zarówno PiS, jak i Samoobrona mogą grozić przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

W tym tygodniu importerom radzimy, by kurs euro w okolicy 3,9250 zł wykorzystali do zabezpieczania płatności we wspólnej walucie. Z kolei odpowiednim poziomem do zakupu dolarów będzie 3,08 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrosty stóp w regionie wsparły kurs złotego