X-kom planuje nowe inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej

PAP
opublikowano: 26-12-2017, 12:00

Jeden z największych w Polsce sprzedawców sprzętu komputerowego, firma x-kom, która jesienią uruchomiła nowe centrum logistyczne w specjalnej strefie ekonomicznej Euro-Park Mielec w Częstochowie, planuje kolejne inwestycje za ok. 15-30 mln zł. Spółka zakłada też dalszy wzrost zatrudnienia.

Na obecną inwestycję, której realizacja dobiega końca, składają się dwa obiekty: czterokondygnacyjny biurowiec oraz hala przemysłowa o łącznej powierzchni przekraczającej 10 tys. m kw. Nowy obiekt ma ponad 8,2 tys. m kw. powierzchni magazynowej oraz blisko 1,9 tys. przestrzeni biurowej.

"Zrealizowaliśmy prace wykończeniowe w pierwszej części inwestycji i od prawie dwóch miesięcy działamy już w nowym centrum logistycznym. Przenosiny części biurowej zaplanowaliśmy na początek 2018 r. W bliskiej perspektywie planujemy rozpoczęcie kolejnej inwestycji o wartości 15-30 mln zł" - poinformował PAP dyrektor ds. sprzedaży i marketingu x-kom Przemysław Ladra, zapowiadając dalszą rozbudowę uruchomionego w strefie centrum logistycznego.

Centrum zostało wyposażone w jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów automatyki - automatyzacja ma pomóc w zarządzaniu gospodarką magazynową i zwiększyć ilość realizowanych zamówień klientów nawet do kilku tysięcy na godzinę.

"Trzonem tego rozwiązania jest kompaktowy System Shuttle, przeznaczony do składowania dużej liczby szybko rotujących towarów. System składa się z regałów oraz zdalnie sterowanego robota transferowego, który pobiera produkty na odpowiednim poziomie i dostarcza je do windy. Nowatorskie jest również ulokowanie windy pośrodku regału, co skraca średnią odległość transportu i daje możliwość transportowania dwóch pojemników z towarem w tym samym czasie" - wyjaśnił dyr. Ladra, podkreślając innowacyjność zastosowanych rozwiązań.

Windy i system przenośników dostarczają towar do zautomatyzowanych stacji kompletacyjnych, dzięki czemu realizacja zamówienia odbywa się czterokrotnie szybciej niż w tradycyjny sposób. Czas od momentu zlecenia zamówienia do zapakowania towaru nie powinien przekroczyć 20 minut, co pozwala na realizację ok. 20 tys. zamówień dziennie. Zastosowanie samojezdnej platformy znacznie skraca czas obsługi, umożliwia grupowanie artykułów i maksymalizuje pojemność magazynu.

Przedstawiciele inwestora zapewniają, że automatyzacja nie powoduje redukcji zatrudnienia, ale podnosi wydajność pracy na poszczególnych stanowiskach. Obecnie x-kom zatrudnia w sumie w całej Polsce 1,1 tys. osób i poszukuje nowych pracowników do różnych działów w firmie. "Przede wszystkim rekrutujemy specjalistów oraz osoby do kadry menedżerskiej. Estymujemy, że w perspektywie najbliższego roku zwiększymy zatrudnienie o 5-10 proc." - podała spółka, która rozważa otwarcie w Polsce maksymalnie czterech nowych salonów.

Działająca na rynku od 15 lat firma x-kom należy do czwórki największych sprzedawców sprzętu komputerowego w Polsce, jest też największym sprzedawcą w portalu aukcyjnym Allegro. Oprócz sprzedaży internetowej, ma 24 salony stacjonarne. Według ekspertów firmy, obecnie wartość polskiego rynku IT (w ujęciu całościowym) szacowana jest na ok. 35,8 mld zł.

X-kom specjalizuje się w obsłudze konsumentów indywidualnych. Komentując widoczne na tym rynku tendencje, przedstawiciele spółki wskazują, iż w ostatnich latach trendy sprzedażowe laptopów, tabletów i smartfonów na rynku detalicznym dynamicznie się zmieniały. Np. w kategorii notebooków w 2015 oraz w pierwszej połowie 2016 r. obserwowano chwilowy wzrost zainteresowania modelami z niższej półki cenowej - do zwiększenia ich sprzedaży przyczynił się system Windows Bing, oferowany przez Microsoft na preferencyjnych warunkach.

Natomiast w 2017 r. odnotowano znaczne spadki sprzedaży laptopów. Wpłynęło na to wycofanie tańszej wersji systemu operacyjnego Windows Bing, a także taka optymalizacja oprogramowania systemowego, które nie wymaga od użytkownika zbyt częstej wymiany sprzętu. Aktualne dane wskazują, że w stosunku do ubiegłego roku wielkość polskiego rynku notebooków zmniejszy się szacunkowo o 12-15 proc., osiągając poziom ok. 1,3-1,4 mln sprzedanych sztuk. Rośnie przy tym średnia cena sprzedaży pojedynczego komputera osobistego.

W przypadku komputerów stacjonarnych następuje wyhamowanie sprzedaży. Trudna sytuacja desktopów, wynikająca m.in. z dużej popularności laptopów i mniejszej motywacji do wymiany starszych urządzeń na nowsze, zaczyna się jednak poprawiać za sprawą gamingu - rozwiązania stworzone z myślą o graczach wpływają na wzrost średniej ceny komputera PC. W drugim kwartale 2017 r. wartość sprzedaży sprzętu gamingowego (laptopy, komputery PC, peryferia oraz akcesoria) w Polsce zwiększyła się, wobec poprzedniego roku, o ok. 47,5 proc.

W przypadku tabletów, po boomie w latach 2012–2015, ich sprzedaż zaczęła drastycznie spadać. "Prognozujemy, że w 2017 r. do polskich konsumentów trafi ok. 800 tys. sztuk tabletów, co pokazuje zmniejszenie popytu na tego typu urządzenia o ok. 10 proc. w stosunku do zeszłego roku. W porównaniu do okresu szczytu sprzedażowego jest to spadek nawet trzykrotny" - podaje x-kom.

W kategorii smartfonów i telefonów widać w tym roku nieznaczny wzrost w segmencie SIM Free (telefony sprzedawane bez abonamentu operatora). Eksperci oceniają, że w tym roku do konsumentów trafi ok. 3,5 mln sztuk urządzeń, co oznacza zwiększenie sprzedaży o ok. 3-5 proc. Swój ilościowy udział we wszystkich tych kategoriach - laptopów, komputerów, tabletów i smartfonów - x-kom szacuje na ok. 11-13 proc., co daje spółce pozycję jednego z liderów rynku.

"W najbliższym czasie możemy spodziewać się stabilizacji rynku dla kategorii laptopów, tabletów i smartfonów. Przewidujemy wzrost zainteresowania produktami takimi jak drony, czy kamery sportowe. Wzrostów spodziewamy się również w kategorii sprzętu dla graczy oraz cyfrowej dystrybucji oprogramowania, w tym także gier" - wskazują eksperci częstochowskiej firmy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane