X-Trade Brokers: Dolar słabszy po sprawozdaniu z posiedzenia Fed-u

(Tadeusz Stasiuk)
04-01-2006, 09:55

Podczas pierwszych po noworocznej przerwie notowań doszło do osłabienia dolara na rynkach międzynarodowych. Dziś w porannym handlu kurs EUR/USD kształtował się na poziomie 1.2040. Dolar także osłabił się wobec funta, franka szwajcarskiego oraz jena.

Podczas pierwszych po noworocznej przerwie notowań doszło do osłabienia dolara na rynkach międzynarodowych. Dziś w porannym handlu kurs EUR/USD kształtował się na poziomie 1.2040. Dolar także osłabił się wobec funta, franka szwajcarskiego oraz jena.

Gorsze nastroje wobec amerykańskiej waluty to zasługa słabszych od oczekiwań danych z USA. Indeks ISM w sektorze wytwórczym spadł w grudniu do 54.2 pkt z 58.1 pkt w listopadzie. Prognozy rynkowe sugerowały nieznaczny spadek tego wskaźnika do poziomu 57.2 pkt. Osłabiły się także ważne subindeksy tego wskaźnika - zatrudnienia, nowych zamówień oraz produkcji. Jedynie subindeks cen dostarczył pozytywnych informacji (spadek do 63.0 w grudniu z 74.0 w listopadzie). Gorsze od oczekiwań były także dane na temat dynamiki wydatków na inwestycje budowlane w listopadzie, które wzrosły o 0.2%, podczas gdy prognozowano wzrost o 0.6%. Poza cenami ropy na rynkach światowych tak mocnej przecenie dolara pomogło także sprawozdanie z ostatniego posiedzenia FOMC z dania 13 grudnia. Ze sprawozdania wynika, że już wkrótce Fed może zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych. Coraz więcej członków FOMC uważa, że obecny poziom stóp procentowych zapewnia amerykańskiej gospodarce zrównoważony wzrost przy malejącej presji inflacyjnej.

Pomimo tego, że ISM spadł bardziej niż prognozowano to i tak utrzymuje się on powyżej 50 pkt, co oznacza, iż amerykańska gospodarka kontynuuje swój rozwój. Także ewentualne zakończenie podwyżek stóp procentowych przez FOMC spowoduje, iż dysparytet stóp procentowych w dalszym ciągu będzie przemawiał na korzyść dolara, co stanowi solidne wsparcie dla amerykańskiej waluty. W chwili obecnej kurs EURUSD pozostaje w okolicach linii długoterminowego trendu spadkowego. Negatywnym sygnałem dla amerykańskiej waluty byłoby pokonanie poziomu 1.22. Moim zdaniem jednak powrót do mocniejszego dolara jest tylko kwestią czasu.

Natomiast w dniu dzisiejszym poznamy wstępne dane na temat inflacji w strefie euro w grudniu (prognoza: 2.2%, poprzednio: 2.2%), a także dynamikę nowych zamówień w przemyśle w USA. Analitycy prognozują wzrostu w listopadzie o 2.5%, w porównaniu ze wzrostem o 2.2% w październiku.

Mirosław Skiba

Dealer, Dział Tradingu

X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / X-Trade Brokers: Dolar słabszy po sprawozdaniu z posiedzenia Fed-u