X-Trade Brokers: Złoty wciąż mocny, dane osłabiają dolara

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-01-2006, 18:19

Po niewielkim osłabieniu złotego w pierwszych godzinach piątkowych notowań nasza waluta ponownie zyskiwała na wartości, głównie dzięki osłabieniu dolara po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy.

Po niewielkim osłabieniu złotego w pierwszych godzinach piątkowych notowań nasza waluta ponownie zyskiwała na wartości, głównie dzięki osłabieniu dolara po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy.

W godzinach przedpołudniowych kurs EURPLN zdołał nawet dotrzeć w okolice poziomu 3.82 zł. wobec 3.8050 zł. na początku dzisiejszych notowań, natomiast na rynku USDPLN wzrosty kursu zostały powstrzymane w okolicach poziomu 3.16. Bez większego echa przeszła wypowiedź premiera Kazimierza Marcinkiewicza, który wyraźnie zaniepokojony jest wzrostem wartości naszej waluty. Premier wskazał na zagrożenie pozycji eksporterów i uznał poziomy 3.90 – 4.0 za korzystniejsze dla naszej gospodarki. Przełom i powrót do mocniejszych poziomów przyniosła dopiero publikacja słabszych od oczekiwań danych o nowych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym w USA, co przyczyniło się do osłabienia dolara na rynku międzynarodowym. W efekcie zmian kursu EURUSD nasza waluta znacznie zyskiwała wobec amerykańskiej waluty, jak również umocniła się wobec euro. Tydzień na rynku EURPLN zakończyliśmy zatem na poziomie z rana (3.8050), natomiast rynek USDPLN zamknął się na poziomie 3.1350 wobec 3.15 na początku notowań. Odchylenie od parytetu wzrosło do poziomu 18.30% po jego mocnej stronie.

Na rynkach międzynarodowych przed publikacją Departamentu Pracy atmosfera niewiele różniła się od okresu świątecznego. Kurs EURUSD przy minimalnej zmienności oscylował wokół poziomu 1.2090 nie reagując na publikowane informacje ze strefy euro. Listopadowe dane o stopie bezrobocia (zgodne z oczekiwaniami) oraz produkcji przemysłowej w Niemczech (spadek o 0.4% m/m, prognoza: -0.1%) nie wpłynęły na wycenę wspólnej waluty. Przełomem okazała się publikacja grudniowego raportu z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych etatów w sektorze pozarolniczym w ostatnim miesiącu ubiegłego roku wyniosła zaledwie 108 tysięcy i znacznie rozczarowała inwestorów, spodziewających się figury w okolicach 215 tysięcy. W efekcie kurs EURUSD wzrósł gwałtownie i osiągnął sesyjne maksimum na poziomie 1.22. O godzinie 17:00 euro wyceniano na 1.2150 USD. Na rynku USDJPY spadek wartości dolara był znacznie bardziej odczuwalny ze względu na pokonanie bardzo istotnego technicznie poziomu 115.50, co dodatkowo pogłębiło spadki na tym rynku. O godzinie 17:00 za dolara płacono tylko 114.60 JPY wobec 116 JPY przed publikacją danych.

Na uwagę zwraca jednak rewizja danych listopadowych z 215 tysięcy do 305 tysięcy etatów, co powinno ostudzić nieco negatywny odbiór dzisiejszej publikacji. Tak się jednak nie stało i wskazuje to moim zdaniem na przewagę negatywnego sentymentu inwestorów wobec dolara.

Tomasz Wronka

Szef Działu Analiz

X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane