X-Trade: Złoty w tym tygodniu – nadal świątecznie

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 28-12-2005, 14:25

Początek dzisiejszej sesji nie wpłynął zbytnio na notowania europejskiej waluty w stosunku do złotego, odmienna sytuacja panuje na rynku dolara gdzie od otwarcia złoty zyskał już ponad 3 grosze. Sytuacja taka jest naturalną konsekwencją zmiany wartości waluty amerykańskiej na rynku międzynarodowym gdzie punktualnie o g. 8 nastąpiło wybicie osłabiające notowania dolara.

Początek dzisiejszej sesji nie wpłynął zbytnio na notowania europejskiej waluty w stosunku do złotego, odmienna sytuacja panuje na rynku dolara gdzie od otwarcia złoty zyskał już ponad 3 grosze. Sytuacja taka jest naturalną konsekwencją zmiany wartości waluty amerykańskiej na rynku międzynarodowym gdzie punktualnie o g. 8 nastąpiło wybicie osłabiające notowania dolara. To dowód aktywności dealerów z londyńskiego City, którzy wrócili do gry po świątecznej przerwie. Dziś nie ma istotnych danych makro, co sugeruje że kierunek notowań na dzień dzisiejszy został już ustalony - czyli wzrosty złotego w stosunku do dolara i stabilizacja wobec euro.

Nadchodzący tydzień nie przyniesie istotnych informacji, mogących wpłynąć na większą zmienność kursów złotego bądź fundamentalne spojrzenie na naszą walutę. Warto jednak moim zdaniem zwrócić uwagę na dwie bardzo istotne kwestie, mogące już w przyszłym roku wyraźnie wpłynąć na notowania naszej waluty. Pierwsza z nich to oczekiwania odnośnie decyzji Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych miesiącach. Moim zdaniem nie można wykluczyć kontynuacji obniżek w I kwartale przyszłego roku, jeżeli inflacja utrzyma się na dotychczasowym, bardzo niskim poziomie, a dane z ostatniego kwartału 2005 r. nie wskażą na wyraźne przyspieszenie inwestycji i wzrostu konsumpcji. Warto zatem zwrócić uwagę na grudniowe dane o inflacji oraz dynamice wynagrodzeń. Ponadto w styczniu poznamy nową projekcję inflacji, która może pokazać mniejsze prawdopodobieństwo szybkiego powrotu inflacji do założonego przez RPP celu. Przy braku wyraźnych czynników ryzyka wzrostu cen można moim zdaniem oczekiwać obniżek stóp o 50 pkt. bazowych w pierwszym kwartale. Decyzję o cięciu stóp RPP może już podjąć w styczniu, szanse na taki ruch oceniam obecnie na 60%. Z powyższego powodu w najbliższych tygodniach oczekiwałbym również dobrej koniunktury na rynku długu, co powinno pozytywnie przełożyć się na notowania naszej waluty.

Kolejnym czynnikiem bez wątpienia realnie wpływającym na zachowanie kursów złotego są plany Ministerstwa Finansów odnośnie emisji obligacji nominowanych w euro w styczniu. Zgodnie ze strategią zarządzania długiem Ministerstwa Finansów jest bardzo prawdopodobne, iż część środków pozyskanych podczas tej emisji (3-5 mld euro) trafi również na rynek. Poza realnym wpływem na wartość naszej waluty obecności tak dużego gracza po stronie podaży bez wątpienia będzie dodatkowym czynnikiem ryzyka dla krótkoterminowych długich pozycji w walutach obcych

Koniec roku na krajowym rynku walutowym rządzi się swoimi prawami. Niewielka aktywność inwestorów prowadzi albo do minimalnej zmienności albo do skokowych zmian kursów złotego, do których mogą przyczyniać się pojedyncze, większe zlecenia. Powinni o tym pamiętać w szczególności gracze krótkoterminowi, którzy swoje decyzje podejmują na podstawie analizy technicznej, bowiem w takim przypadku stosowane przez nich „obiektywne” metody mogą dawać mocno zakłócone sygnały. Kurs EURPLN pozostaje od początku grudnia w trendzie horyzontalnym ograniczonym poziomami 3.81 – 3.88. Silny opór utrzymuje się w okolicach ceny 3.85 i poziom ten jest powinien moim zdaniem skutecznie powstrzymywać ewentualne wzrosty. Wsparciem jest cena 3.81 i początkiem nowego roku nie wykluczałbym spadku kursu EURPLN w te rejony. Na rynku USDPLN silnym oporem jest cena 3.25, a następnie okolice poziomu 3.27. Wsparcia zlokalizowane są w okolicach 3.22, a następnie 3.20.

Tomasz Wronka

Szef Działu Analiz

 

Paweł Śliwa

Senior Dealer

Źródło: X-Trade Brokers DM S.A.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / X-Trade: Złoty w tym tygodniu – nadal świątecznie