Xelion: Byki trzymają gardę

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 02-12-2009, 17:58

Bliski koniec roku podtrzymuje indeksy na  relatywnie wysokich poziomach, ale wciąż brakuje impulsów by podciągnąć je  jeszcze wyżej, najchętniej na nowe szczyty oczywiście.

Warszawski parkiet otworzył się dziś niewielką zwyżką i już o poranku próbował sforsować poziom 2400 punktów, który barierą trudną do przejścia jest nie od dziś. Niedźwiedzie, których na rynku przy obecnych poziomach nie brakuje, dosyć skutecznie potrafią przezwyciężyć siły popytowe, te jednak nie ustępują i cała sesja przebiegała raczej w formie konsolidacji niż spadków.

Zbliżający się koniec roku, a więc mowa o rajdzie św. Mikołaja, pomaga kupującym. Są oni również nieco pewniejsi, gdy „sprawa Dubaju” zeszła z wokandy, a słaba sprzedaż za oceanem w „czarny piątek” została puszczona w niepamięć. Brakuje jednak jakiegoś impulsu do większej zwyżki, który onieśmielił by byków do ustanowienia nowych szczytów. Niewykluczone, że on nadejdzie, a miejscem jego pochodzenia będą prawdopodobnie Stany Zjednoczone.

Dzisiaj ważnych danych makro nie było. Inwestorzy skupili się na informacjach z rynku pracy, ale stanowią one jedynie przedsmak przed tym co analizować będziemy w piątek. Tym niemniej warto wspomnieć, że raport Challengera o liczbie planowanych zwolnień pokazał poprawę. Kolejny raport ADP był już mniej łaskawy i szacuje, że liczba etatów w sektorze prywatnym spadła w listopadzie o 169 tys., podczas gdy oczekiwano spadku o 150 tys. Dane gorsze, które odbiły się spadkowym echem na rynku, ale końcówka notować ową zniżkę zanegowała i ostatecznie cała sesja zakończyła się kolorem zielonym.

Na rynku walutowym również panował względny spokój. Złoty się konsolidował z tendencją do umacniania, ale widocznych chęci do testowania tegorocznych dołków nie widać. Pojawią się one pewnie dopiero wtedy, gdy eurodolar powędruje na nowe szczyty, ale tutaj też jest potrzebny jakiś impuls. Co nim będzie ciężko prorokować, ale warto wiedzieć, że jutro odbywa się posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który ostatnio jest zdecydowanie „jastrzębi” w stosunku do Fedu, a to pomaga wzrostom na eurodolarze.  

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane