Xelion: Dzień spod znaku amerykańskiego rynku pracy

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 07-08-2009, 17:22

Dzisiaj opublikowane zostały długo wyczekiwane dane amerykańskiego Departamentu Pracy o bezrobociu w lipcu. Raport znany jest z wywoływania gwałtownych, ale względnie niestałych ruchów cen. Dzisiaj jednak wywołana reakcja nie była jedynie krótkotrwałą, przynajmniej na  polskim rynku.

Raport ujrzał światło dzienne o godzinie 14.30 i do tego czasu wiele na rynku się nie działo. Wyczekiwanie inwestorów wspaniale obrazował stabilny EUR/USD, który tylko czekał na skok. Na warszawskim parkiecie dominował kolor czerwony, ale presja sprzedających nie była duża. Zresztą w momencie, gdy ukazała się informacja, iż gospodarka amerykańska straciła mniej miejsc pracy niż tego oczekiwano to byki zdecydowanie zaatakowały. Ubytek pracowników wyniósł w lipcu 247 tys. osób, co wobec oczekiwań na poziomie 350 tys. zrodziło niemała dawkę optymizmu. Ponadto sama stopa bezrobocia zamiast wzrosnąć spadła z 9,5 proc. na 9,4 proc.  

Po publikacji danych indeks wyskoczył powyżej 2100 punktów i tam do końca sesji pozostał. Sama zwyżka choć znaczna nie przesądza o końcu korekty, ale po raz kolejny pokazuje kto na rynku rozdaje karty. Średnioterminowy trend pozostaje wzrostowy i dane takie jak dzisiaj tylko go wspierają.

Na rynku walutowym również swoje piętno odcisnęła dzisiejsza publikacja Departamentu Skarbu. Złoty wyraźnie się umocnił i to na przekór parze EUR/USD, która po pierwotnej reakcji zgodnej z oczekiwaniami (czyli ruch na północ) powędrowała w odwrotnym kierunku. To już nie pierwszy raz, kiedy dobre dane umacniają dolara, ale zjawisko to jest niezmiernie rzadkie. Tym niemniej pojawia się i po części jest naturalnym, podręcznikowym zachowaniem.

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane