Xelion: Inwestorzy grają na przeczekanie

Łukasz Bugaj
opublikowano: 14-12-2009, 17:28

Informacją dnia była wiadomość, iż Abu Zabi wspomoże osławiony dubajski państwowy holding Dubai World kwotą 10 mld USD. Tym samym stało się to, co zapowiadało wielu. Rynki przyklasnęły, ale dość cicho.

Sprawa Dubaju od samego początku była w większości medialną afera niż rzeczywistym zagrożeniem. Była o tyle niebezpieczna, że mogła rozpocząć lawinę naprawdę niebezpiecznych wydarzeń, ale tak się nie stało. Co prawda ratingowe domino narobiło niemałego zamieszania, ale rynki z utęsknieniem wypatrujące końca tego rewelacyjnego roku, potrafiły odrobić poniesione straty.

Dzisiaj informacje z Abu Zabi doprowadziły do stosunkowo wysokiego otwarcia, ale wiadomość nie była na tyle ważna, aby utrzymać wstępny zapał kupujących. Rozpoczął się więc powolny spadek, a po południu zobaczyliśmy konsolidację. Wejście do gry Wall Street zwiększyło zmienność pod sam koniec notowań, ale per saldo zdobycze konsolidacji zostały utrzymane. Kończymy więc zwyżką o 0,7 proc., która wpisuje się w zachowanie zachodnioeuropejskich parkietów.

Na rynku walutowym złoty rozpoczął od umocnienia, ale kończył słabiej. Tutaj trend był wyraźny i nasza waluta traciła pomimo, że eurodolar się konsolidował z tendencją do umocnienia się euro. Traciły jednak i inne waluty regionu, a forint był jeszcze słabszy od złotego. Kapitały pod koniec roku już nie kwapią się do podnoszenia środkowoeuropejskich indeksów. Trwa gra na przeczekanie – byle do końca roku, byle nic istotnego się nie wydarzyło...
           
Łukasz Bugaj
Analityk firmy Xelion Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj

Polecane