Xelion: RPP zmienia język

opublikowano: 29-03-2007, 10:12

Nie zmieniła sytuacji decyzja Rada Polityki Pieniężnej, która nie podwyższyła poziomu stóp procentowych. Komunikat był jednak zdecydowanie bardziej "jastrzębi" niż poprzedni. Znalazło się w nim między innymi zdanie: "stabilizowanie inflacji w pobliżu celu 2,5% i stworzenie w ten sposób warunków dla stabilnego długofalowego wzrostu gospodarczego może wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej w najbliższym czasie". Doszło więc sformułowanie "w najbliższym czasie", z czego wynika, że RPP przygotowuje rynek do kwietniowej podwyżki stóp.

Złoty na koniec dnia osłabła do dolara i euro, ale trudno powiedzieć, czy większy wpływ miał komunikat Rady, czy wzmocnienie jena na rynkach światowych. Wydaje się, że raczej to drugie, bo RPP w zasadzie niczym rynków nie zaskoczyła. Dzisiaj już nie będziemy pamiętali o tym komunikacie a złoty nadal będzie reagował na zmiany kursu EUR/USD i jena.

Na GPW komunikat RPP nie miał i nie będzie miał znaczenia. Nasza giełda zachowywała się w środę podobnie jak inne rynki europejskie. WIG20 nieznacznie spadał ratowany przez pokaźny wzrost akcji spółek sektora paliwowego reagujących na zwyżkę ceny ropy. Jednak pogorszenie sytuacji w Eurolandzie po przełamaniu przez ropę oporu na poziomie 64 USD i u nas znalazło szybko odbicie. Indeksy zaczęły spadać i zakończyliśmy sesję ponad jednoprocentowym spadkiem WIG20. W niczym to jednak nie zmieniło nadal pozytywnego obrazu technicznego rynku.

Dzisiaj sytuacja jest dosyć trudna, bo końcówka sesji w USA, kiedy to gracze ruszyli do wyjścia sprzedając akcje, wyglądała bardzo niezachęcająco. Wszystko zależy w tej sytuacji od tego, co będzie się działo na rynkach Eurolandu. Jeśli rano indeksy będą tam spadały to i nasz WIG20 za nimi podąży. Jeśli Europejczycy opanują nerwy to u nas zobaczymy odbicie. Najbardziej prawdopodobne jest jednak bardzo spokojne zachowanie z zamknięciem zależnym od reakcji rynków światowych na dane z USA. Trzeba jednak pilnie obserwować japońskiego jena, bo jeśli zacznie się wzmacniać to ucierpią wszystkie rynki akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Xelion: RPP zmienia język