Czytasz dzięki

Xi Jinping ostrzega przed drugą falą zakażeń koronawirusem

  • PAP
opublikowano: 08-05-2020, 17:09

Przywódca ChRL Xi Jinping ocenił w piątek, że walka z epidemią koronawirusa w Chinach przyniosła dobre wyniki. Przestrzegł jednak przed możliwością wystąpienia drugiej fali zakażeń w związku z rozwojem pandemii na świecie – przekazała państwowa telewizja CCTV.

Xi ocenił, że „wojna obronna” przeciwko koronawirusowi w Wuhanie i prowincji Hubei przyniosła „decydujący wynik” - napisano w obszernej relacji CCTV z sympozjum z udziałem przedstawicieli Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) oraz osobistości spoza partii.

Xi Jinping
Zobacz więcej

Xi Jinping fot. Bloomberg

Przywódca zaznaczył jednak, że epidemia ukazała istnienie „pewnych niedociągnięć” w chińskim systemie ochrony zdrowia, mechanizmach ochrony przed chorobami zakaźnymi i innych aspektach. Podkreślił konieczność ich reformy i doskonalenia.

Xi powiedział, że pandemia na świecie wciąż się rozwija, a Chiny mierzą się z coraz większym zagrożeniem związanym z infekcjami przywleczonymi z zagranicy. Kraj musi stanowczo zapobiegać nawrotowi epidemii – ocenił chiński przywódca.

Wezwał też do wysiłków na rzecz wznowienia produkcji przemysłowej oraz osiągnięcia założonych przez partię celów społeczno-gospodarczych: eliminacji ubóstwa i budowy umiarkowanie zamożnego społeczeństwa.

Szczytowy okres szerzenia się koronawirusa w Chinach minął wiele tygodni temu, a życie i działalność gospodarcza stopniowo wracają do normy. W piątek Szanghaj i prowincja Guangdong ogłosiły decyzję o obniżeniu alertu epidemiologicznego o jeden stopień do poziomu trzeciego.

Państwowa komisja zdrowia zgłosiła w piątek wykrycie jednego nowego zachorowania na Covid-19 i 16 nowych infekcji bezobjawowych, które nie są w ChRL zaliczane do „potwierdzonych przypadków” choroby. W kraju jest obecnie 260 osób cierpiących na Covid-19, w tym 18 przypadków określanych jako ciężkie - wynika ze sprawozdania komisji.

W prowincji Hubei, pierwszym wykrytym ognisku pandemii, nie potwierdzono żadnych nowych zakażeń od 34 dni – podkreśla państwowa agencja prasowa Xinhua.

W Chinach wciąż obowiązuje zakaz wjazdu dla większości cudzoziemców, który wprowadzono w marcu, by przeciwdziałać infekcjom przywleczonym. Powracający do kraju obywatele ChRL poddawani są kwarantannie.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane