XI Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej l'Art de la cuisine Martell 2013

opublikowano: 30-01-2013, 16:15

Hotel ZAMEK RYN**** 1-3 marca 2013

 

Firma Pernod Ricard Polska wraz z marką Martell oraz Grupa ANDERS po raz kolejny organizują Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’art de la cuisine MARTELL. Jedenasta edycja imprezy odbędzie się 1-3 marca 2013 roku w XIV-wiecznym budynku Hotelu Zamek Ryn**** na Mazurach. Wielkim zaszczytem i honorem będzie dla nas gościć Państwa w tym niezwykłym miejscu.

MARTELL

To uznana na całym świecie marka najszlachetniejszych wyrafinowanych w smaku koniaków pochodzących z południowo-zachodniej Francji. Ich historia sięga 1715 roku.  W gamie tych trunków są Martell VS, Martell VSOP, Martell XO.

FORMUŁA KONKURSU

L'Art de la cuisine Martell to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w kraju, organizowany od wielu lat  w wyjątkowych miejscach. Polega na przygotowaniu potrawy, która najlepiej komponuje się z koniakiem (do potraw koniak nie jest dodawany).

W konkursie bierze udział 16 ekip kucharskich – młodych adeptów sztuki kulinarnej z najlepszych restauracji w Polsce. Zgodnie z regulaminem zawodnicy wystąpią w czterech odsłonach na specjalnie przygotowanych stanowiskach.  Na przygotowanie każdego dania będą mieli godzinę.

Potrawy oceniają dwa zespoły jury: pierwszy to JURY DEGUSTACYJNE, złożone z gwiazd estrady i ekranu, drugi – to JURY TECHNICZNE, w którym zasiądą największe autorytety sztuki kulinarnej w Polsce. To drugie jury będzie oceniało zgodność przygotowania potraw z regulaminem, czyli sposób przyrządzenia potrawy, sposób podania i smak.

W poprzedniej edycjach konkursu w szranki stawały ekipy z wielu znamienitych restauracji. Wśród uczestników i laureatów konkursu byli adepci sztuki kulinarnej z restauracji „JAN” w Bełchatowie (ubiegłoroczni laureaci), „Jak Pragnę Wina” z Łodzi, „Kummerówka” z Bydgoszczy, a także Belvedere-Cafe Warszawa, Zamek Dubiecko, „Bryza” Jurata, „Ancora” Kraków, „Platter” Warszawa, „Revello” Łódź, „Westin” Warszawa, Studio Kulinarne Roberta Sowy Warszawa, „Sheraton” Warszawa, „Król Kazimierz” z Kazimierza Dolnego, Hotel HP PARK Olsztyn, Unity Line Szczecin.

Konkurs oraz pięknie wyeksponowane na zadaszonym zamkowym dziedzińcu stoiska sponsorów odwiedza zazwyczaj  800-1000 osób. Są to osoby zawodowo związane z branżą restauracyjną i hotelową. Organizatorzy wysyłają zaproszenia do hoteli i restauracji, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów z Warmii, Mazur i Suwalszczyzny.

Dzięki obecności właścicieli restauracji, menedżerów i szefów kuchni, którzy mogą zdobyć tu znakomite doświadczenie, skorzystać z ciekawych prezentacji, ale także wziąć udział w bezpłatnych, specjalnie dla nich przygotowanych szkoleniach i seminariach, odbywających się podczas konkursu, cała impreza staje się niezwykle atrakcyjna. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w poprzednich edycjach prezentowały się m.in. firmy Oerlemans, Stalgast, Convotherm, Diversey, Iglotex, Tedmar, Eurocook, ZPM “JBB” , PQS, Martmar, Vilmorin Garden Sp. Z o.o. , Rational, Alva Sp. Z o.o., Kuchnie  Świata, J.J.Darboven, ROBOT COUPE snc, BRW SOFA Sp. Z o.o., TORK.

ORGANIZATORZY

PERNOD RICARD POLSKA – producent i dystrybutor alkoholi, wyłączny przedstawiciel koniaku marki MARTELL w Polsce.

www.pernod-ricard.com

Fundacja Klubu Szefów Kuchni – grono największych fachowców w dziedzinie gastronomii, którzy gwarantują konkursom kulinarnym profesjonalne przygotowanie i ocenę potraw.

www.fundacja-ksk.pl

Hotel Zamek Ryn**** – czterogwiazdkowy ekskluzywny hotel działający w XIV-wiecznym zamku; konkurs  l´Art de la cuisine Martell zagości w nim po raz szósty.

www.zamekryn.pl

Anders Group – grupa obiektów hotelarsko-gastronomicznych na Warmii i Mazurach, która jest organizatorem technicznym i marketingowym obecnej edycji konkursu.

www.andersgroup.pl

MIEJSCE KONKURSU

Konkurs po raz kolejny odbędzie się w nowoczesnym centrum kongresowo-wypoczynkowym Hotel Zamek Ryn****. Ten czterogwiazdkowy obiekt powstał w odrestaurowanym XIV-wiecznym zamku krzyżackim. To wyjątkowe w skali świata miejsce oferuje gościom 164 stylowe pokoje, restauracje: Refektarz, Winiarnia, Zbrojownia z kręgielnią, strzelnicą i salą myśliwską, centrum konferencyjne oraz SPA Księżnej Anny i centrum rekreacji w zamkowych  podziemiach.

Główną areną wydarzenia ponownie będzie zamkowy dziedziniec. W tym unikatowym miejscu o powierzchni 900 m2 odbędzie się zarówno konkurs kulinarny, jak i wieczorna gala.

RAMOWY PROGRAM IMPREZY

01.03.2013 r.

* odprawa uczestników

* ekscytujący wieczór integracyjny

 

02.03.2013 r.

* konkurs kulinarny na zamkowym dziedzińcu  (godz. 9.00-15.00)

* prezentacje partnerów konkursu

* warsztaty kulinarne

* gala wręczenia nagród

 

Ceny pakietu:

Pobyt 2 dniowy piątek-niedziela 01-03.03.2013
(w cenie piątkowy wieczór klubowy, lunch w sobotę, sobotnia gala wieczorna, śniadania i noclegi)
Pokój 2 os - 1600 PLN

Pobyt 1 dniowy z soboty na niedzielę (w cenie nocleg oraz gala wieczorna)
Pokój 2 os – 1200 PLN - w sprawie pobytu 1 dniowego prosimy o kontakt z recepcją 87 429 7000, recepcja@zamekryn.pl
Ceny pakietu:

Pobyt 2 dniowy piątek-niedziela 01-03.03.2013
(w cenie piątkowy wieczór klubowy, lunch w sobotę, sobotnia gala wieczorna, śniadania i noclegi)
Pokój 2 os - 1600 PLN

Pobyt 1 dniowy z soboty na niedzielę (w cenie nocleg oraz gala wieczorna)
Pokój 2 os – 1200 PLN - w sprawie pobytu 1 dniowego prosimy o kontakt z recepcją 87 429 7000, recepcja@zamekryn.pl

http://www.zamekryn.pl/core/news.php?NewsID=467&_PageID=11548

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane