Strumień pieniędzy na drogi w miastach

opublikowano: 12-03-2017, 22:00

Samorządowcy podpisali umowy na ponad miliard złotych wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Umowy na dopłaty do budowy i modernizacji dróg z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) podpisało już 14 miast — w sumie na ponad miliard złotych. Wraz z 15-procentowym udziałem beneficjentów będzie na drogi około 1,5 mld zł. Pod koniec lutego 2017 r. w sumie ponad 480 mln zł dofinansowania dostały Kraków, Gliwice, Bydgoszcz, Leszno i Tarnów.

Zobacz więcej

Pixaby CC0 Public Domain

Pieniądze te pójdą na drogi krajowe położone poza Transeuropejską Siecią Transportową (TEN-T), które przechodzą przez miasta na prawach powiatu. Celem jest uwolnienie centrów miast od dużego ruchu samochodowego. W konkursie startowało 41 potencjalnych beneficjentów, którzy złożyli wnioski o około 6 mld zł. W dyspozycji było ponad 2,1 mld zł. Najwięcej pieniędzy spośród pięciu miast, które już podpisały umowy, dostanie Kraków — ponad 179 mln zł na rozbudowę ul. Igołomskiej. To część drogi krajowej nr 79. Inwestycja ma poprawić przepustowość i płynność ruchu.

Gliwice otrzymają prawie 117 mln zł na budowę kolejnego odcinka obwodnicy śródmieścia. Natomiast Bydgoszcz otrzyma pieniądze na przebudowę ul. Grunwaldzkiej od Węzła Zachodniego do granic miasta (4,6 km). Wartość tej inwestycji oszacowano na prawie 148 mln zł, z czego wsparcie unijne wyniesie 113 mln zł. Leszno dostanie ponad 57 mln zł na przebudowę drogi krajowej nr 12 w granicach miasta.

Najmniej, bo 15 mln zł, dostanie zaś Tarnów na poprawę jakości połączenia miasta z siecią dróg TEN-T poprzez zwiększenie przepustowości drogi krajowej nr 73. Na początku marca 2017 r. umowy o dofinansowanie inwestycji drogowych podpisały cztery kolejne miasta. Gorzów Wielkopolski, Nowy Sącz, Sosnowiec i Toruń otrzymają w sumie 217 mln zł dotacji.

Łączna wartość planowanych przez te samorządy inwestycji to 257 mln zł. Gorzów Wielkopolski przebuduje 3,5 km drogi krajowej nr 22. Wartość inwestycji to prawie 58 mln zł, przy prawie 50 mln zł dotacji. Nowy Sącz zmodernizuje drogę krajową nr 28 w zasięgu trasy nr 75. To przedsięwzięcie będzie kosztowało niecałe 91 mln zł, z czego 77 mln zł to dofinansowanie. Sosnowiec przebuduje z jednopoziomowego na dwupoziomowe skrzyżowanie drogi krajowej nr 94 z ul. Długosza.

Powstanie 1,3 km drogi. Wartość: prawie 89 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie niemal 74 mln zł. Ta inwestycja to część większego przedsięwzięcia — modernizacji drogi krajowej 94 w Sosnowcu. Natomiast z programu Wschodnia Polska ponad 650 mln zł na inwestycje drogowe, które mają poprawić jakość życia mieszkańców, otrzymały województwa świętokrzyskie, podlaskie i podkarpackie oraz Olsztyn i Białystok. Kontrakty sygnowano pod koniec lutego 2017 r. Umowy z miastami dotyczą ekomobilności, a cztery pozostałe (dwie w województwie świętokrzyskim, a po jednej w województwach podlaskim i podkarpackim) — ważnych inwestycji drogowych.

Łącznie z ostatnio podpisanymi umowami w programie Polska Wschodnia zakontraktowano już cztery inwestycje dotyczące ekomobilności miejskiej i 18 dotyczących rozwoju transportu drogowego na około 2 mld zł. [RFA, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu