XTB: Banki centralne nie zaskoczyły

XTB
opublikowano: 07-02-2008, 16:39

ECB oraz Bank Anglii nie zaskoczyły rynków finansowych. Pierwszy pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, drugi obniżył je o 25 bp. Decyzje jak najbardziej zrozumiałe, jednak teraz dla rynków istotne jest to, co banki zrobią w kolejnych miesiącach. I oczekują obniżek. 

W strefie euro szybko na to się nie zapowiada. Prezes Trichet zaznaczył, co prawda, że ryzyka dla wcześniej zakładanego tempa wzrostu się potwierdzają, jednak jednocześnie zaznacza, że w zasadzie żadna z presji inflacyjnych nie ustąpiła. Co więcej, wskazuje, iż obecne scenariusze zakładają brak efektów drugiej rundy i występuje istotne ryzyko, iż te założenia mogą okazać się błędne. Może to oznaczać, że nawet jeśli stopy w przyszłości zostaną obniżone, obecnie trudno przewidzieć kiedy tak się stanie. Jest też drugi możliwy scenariusz: ECB może uznać, iż spowolnienie dotyczy potencjalnego tempa wzrostu i w związku z tym nie zareaguje w ogóle.

Wypowiedź prezesa ECB jest dla euro pozytywna, niemniej na parze EURUSD obserwujemy spadki. Sentyment jest ewidentnie po stronie dolara i rysuje się właśnie kolejna czarna świeca na wykresie dziennym kopiując dwa poprzednie spadki (ruchy korekcyjne z początku grudnia i połowy stycznia) i sprowadzając notowania w okolice 1,45.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii. Tutaj obniżkom towarzyszą kolejne słabe dane makroekonomiczne sugerując, iż Bank Anglii będzie musiał odstawić obawy o wzrost inflacji (w krótkim terminie) i wzrost nierównowagi zewnętrznej. Pytanie tylko czy Bank Anglii będzie utrzymywał równomierne tempo obniżek (na przykład co dwa miesiące o 25 bp), czy będzie zmuszony działać bardziej zdecydowanie. Rynek coraz bardziej agresywnie obstawia na drugi scenariusz i notowania GBPUSD spadają dziś z 1,96 do 1,9450. Oznacza to, że obserwowana korekta na polskim złotym nie zaowocuje aż tak dużym wzrostem kursu GBPPLN jak na przykład USDPLN.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane