XTB: Dane lepsze, ale efekt głównie kalendarzowy

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 20-04-2009, 14:37

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja przemysłowa w marcu obniżyła się tylko o 2 proc. r/r, czyli mniej niż oczekiwaliśmy (-5,6 proc.) oraz mniej niż wynosił konsensus oczekiwań rynkowych (-6,5 proc.).

Choć dane są znacznie lepsze niż odczyt z lutego (-14,6 proc. r/r), jest to przede wszystkim efekt kalendarzowy, w dużej mierze związany z przesunięciem świąt Wielkanocy.

Po wyeliminowaniu efektów sezonowych dane niw wyglądają już tak dobrze – produkcja była niższa o 10,8 proc. niż w marcu 2008 r. Ceny producentów wzrosły o 5,6 proc. r/r i jest to kolejny wzrost dynamiki tego wskaźnika.

Dane można odebrać pozytywnie choćby z tego względu, że są kolejnym potwierdzeniem pewnej stabilizacji trendów ekonomicznych. W związku z tym powinny utwierdzić RPP w przekonaniu, iż w kwietniu warto wstrzymać się z obniżką stóp procentowych. Złoty po danych zyskuje ok. 0,2 proc. w relacji do euro i dolara.

Przemysław Kwiecień
Autor jest głównym ekonomistą X-Trade Brokers Dom Maklerski 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: Dane lepsze, ale efekt głównie kalendarzowy