XTB: Dane z USA gorsze od oczekiwań

Marcin Kiepas
opublikowano: 16-01-2009, 15:40

W grudniu dynamika produkcji przemysłowej w  Stanach Zjednoczonych spadła o 2 proc. w relacji miesięcznej, wobec oczekiwanego spadku o 0,8 proc. Jednocześnie skorygowane w dół do -1,3 proc. z -0,6 proc. dane listopadowe. W relacji rocznej dynamika produkcja przemysłowej obniżyła się w grudniu o 7,8 proc.

Razem z raportem o produkcji zostały opublikowane dane o wykorzystaniu potencjału produkcyjnego. W grudniu wyniosło ono 73,6 proc., wobec 75,2 proc. miesiąc wcześniej.

Opublikowane dane wpisują się w recesyjną rzeczywistość Stanów Zjednoczonych. W ostatnich kilku tygodniach stanowi to pewną rynkową normę. Dlatego gorsze od oczekiwań odczyty szczególnie nie zaskakują. Wrażenie robią tylko te tragicznie złe dane.

Kurs EUR/USD zareagował lekkim spadkiem na raport o produkcji. O godzinie 15:20 para ta testowała poziom 1,33 dolara, wobec 1,3325 tuż przed publikacją. Ta reakcja potwierdza, że na rynku walutowym wciąż większe znaczenie ma kształtowanie się nastawienia do ryzyka, niż bezpośrednie impulsy. Im większa awersja do ryzyka, nawet jeżeli jest ona wywołana niekorzystnymi informacjami ze Stanów Zjednoczonych, tym większe prawdopodobieństwo umocnienia dolara. I odwrotnie. Należy sądzić, że w przyszłym tygodniu ta korelacja pozostanie aktualna.

W dniu dzisiejszym zostanie jeszcze opublikowana styczniowa wartość indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan. Dane ujrzą światło dzienne o godzinie 15:55. Rynek prognozuje, że indeks ten spadnie do 59 pkt. z 60,1 pkt. miesiąc wcześniej.

Marcin Kiepas
Autor jest specjalistą X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane