XTB: Drugi z rzędu spadek Conference Board, dziś dane o zamówieniach

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 29-07-2009, 09:14

Po dwóch miesiącach miłych zaskoczeń przyszły dwa miesiące rozczarowania. Mowa o indeksie nastrojów konsumenckich, który zaskakiwał sporymi wzrostami w kwietniu i maju, przyczyniając się do  sporych zwyżek na rynku akcji. Tym czasem ostatnie dwa miesiące to spadki indeksu – wczoraj jego wartość obniżyła się do 46,6 pkt., podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu z 49,3 pkt. do 50 pkt. Jeszcze w maju indeks był na poziomie 54,8 pkt.

Nawet majowa wartość indeksu była bardzo niska w kontekście historycznym i obecne cofnięcie - spowodowane zapewne przez kombinację rosnącego bezrobocia i wyższych cen paliw, może być wyraźnym sygnałem alarmowym co do trwałości zaawansowanego już średnioterminowego trendu wzrostowego na rynkach akcji. W tym kontekście warto obserwować dane o aktywności, które poznamy w przyszłym tygodniu. Jeśli i one będą słabsze, ryzyko korekty wyraźnie wzrośnie.

Amerykański rynek akcji na dane zareagował relatywnie spokojnie i po ograniczonych spadkach odrabiał straty. Nie można tego powiedzieć o rynkach europejskich, które po spadkach wczoraj rozpoczęły dzisiejszy dzień od przeceny. Na wykresie kontraktów na DAX30 domknięta została formacja potrójnego szczytu i notowania znalazły się poniżej pokonanego wcześniej oporu (czerwcowe szczyty), co daje sprzedażowy sygnał. Kluczem może być to, czy notowania kontraktów na S&P500 obronią wsparcie na poziomie 957 pkt.
 
Na wczorajsze dane wyraźnie zareagowała para EURUSD, która wcześniej bezskutecznie próbowała pokonać opór na poziomie 1,43. Spadająca gwiazda przy ostatniej próbie pokonania wspomnianego poziomu 1,43 nie wróżyła najlepiej zaś następnie pokonanie krótkoterminowych minimów i słabe dane z USA spowodowały spore umocnienie dolara wobec euro. Dziś na otwarciu w Europie wobec spadków na parkiecie we Frankfurcie para przypuściła atak na wsparcie na poziomie 1,4119, który doprowadził notowania do 1,4108, ale ostatecznie nie zakończyło się to większymi spadkami. Jeżeli na rynkach akcji będziemy mieli do czynienia z kontynuacją wyprzedaży, kolejnego wsparcia należy szukać na poziomie 1,4055.


 
Dziś najważniejszą figurą makroekonomiczną będą zamówienia na dobra trwałego użytku, jeden z najbardziej zmiennych komponentów amerykańskiego PKB. Po wzroście o 1,8% w maju, rynek oczekuje spadku zamówień o 0,5% m/m w czerwcu, choć w skali roku zamówienia zapewne będą nadal o ponad 20% niższe. Brak odbudowy zaufania konsumentów może utrudnić większą poprawę w tej kategorii. Dane o godzinie 14.30.

Mieszane wyniki podały europejskie spółki. Dochód netto spółki Bayer obniżył się o 7% względem analogicznego okresu ubiegłego roku, ale sprzedaż w porównaniu z pierwszym kwartałem wzrosła bardziej niż oczekiwano. Spółka potwierdziła prognozy wyników na cały rok i poinformowała, iż oczekuje poprawy sytuacji w kolejnych miesiącach. Zgodną z oczekiwaniami stratę rzędu niemal 1 miliarda EUR podał największy producent samochodów we Francji PSA Peugeot Citroen. Bardzo słabo wypadły natomiast wyniki ArcellorMittal. Spółka odnotowała 60% spadek sprzedaży w relacji do 2 kwartału 2008 roku, zaś strata na akcję była trzykrotnie wyższa od oczekiwanej. Lepsze wyniki podała japońska Nomura, która podobnie jak kilka innych banków, które podawały wyniki wcześniej, skorzystała na wyższych dochodach z tradingu. Dziś jeszcze czekają nas wyniki spółki Visa, które poznamy po zakończeniu sesji w USA.
 
W Polsce poznamy decyzję RPP ws. stóp procentowych. Rada naszym zdaniem nie zmieni stóp (stopa referencyjna to obecnie 3,5%), zaś szanse na ewentualną obniżkę są we wrześniu i październiku. Dla notowań złotego znacznie bardziej istotne będą zmiany na rynkach akcji i EURUSD, które póki co powodują wzrost notowań pary EURPLN do 4,20.
 
Dziś o godzinie 16.30 dane o zapasach paliw w USA. Oczekiwany jest spadek zapasów ropy o 1,2 mln baryłek, benzyny o 0,1 mln i wzrost zapasów destylatów o 0,9 mln baryłek. Na dziennym wykresie Brenta rysują nam się dwie czarne świece po (prawie) doji z 27 lipca, co może zapowiadać większe spadki.
 
Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane