XTB: dzień banków centralnych

opublikowano: 11-01-2007, 10:53

Dzisiejszy dzień jest dniem banków centralnych, bowiem o stopach procentowych decydować będzie Bank Anglii (BoE) oraz Europejski Bank Centralny (ECB). W obu przypadkach inwestorzy zakładają, że stopy zostaną pozostawione na dotychczasowym poziomie. Oba banki raczej nie zaskoczą swymi decyzjami.

Dzisiejszy dzień jest dniem banków centralnych, bowiem o stopach procentowych decydować będzie Bank Anglii (BoE) oraz Europejski Bank Centralny (ECB). W obu przypadkach inwestorzy zakładają, że stopy zostaną pozostawione na dotychczasowym poziomie. Oba banki raczej nie zaskoczą swymi decyzjami.

W 2006 roku Bank Anglii, dwukrotnie podnosił stopy procentowe. Ostatni raz na posiedzeniu 9 listopada ub.r. Wówczas podniósł je o 25 pb do obecnych 5 proc. Wcześniej, również o 25 pb, podwyższył je w sierpniu.

Europejski Bank Centralny w 2006 roku 5-krotnie podwyższał koszt pieniądza, podnosząc stopy z poziomu 2,25 proc. do 3,5 proc. obecnie. Ostatni raz miało to miejsce na posiedzeniu 7 grudnia ub.r. Wówczas też, szef ECB, Jean-Claude Trichet, zasugerował, że kolejna podwyżka stóp może mieć miejsce w marcu br.

Decyzje banków centralnych, które zostaną opublikowane o godzinie 13-tej (BoE) i 13:45 (ECB), nie będą miały wpływu na rynek walutowy. Wpływ na notowania może za to mieć to, co na konferencji prasowej po posiedzeniu ECB, powie dziś szef tej instytucji.

Nie można wykluczać, że Jean-Claude Trichet zaostrzy „jastrzębią” retorykę wypowiedzi, a może nawet zasugeruje, że stopy procentowe mogłyby wzrosnąć wcześniej niż w marcu. Takie oczekiwania można budować na podstawie ostatniej publikacji danych o podaży pieniądza w strefie euro. W listopadzie podaż wzrosła bowiem aż o 9,3 proc. rok do roku, podczas gdy oczekiwano wzrostu do 8,6 proc. z 8,5 proc. w październiku.

Jest to o tyle istotne, że ECB, w odróżnieniu od innych dużych banków centralnych, przywiązuje do podaży dużą wagę. Jak niedawno napisał Financial Times, opisując krytykę tego sposobu działania europejskiego banku przez OECD, ECB uważa analizę monetarną, obok analizy ekonomicznej, za jeden z dwóch filarów wykorzystywanych przy ustalaniu poziomu stóp procentowych.

Zaostrzenie retoryki przez szefa ECB, a zwłaszcza sugestie wcześniejszych podwyżek stóp, mogłyby stać się silnym impulsem wzmacniającym notowania wspólnej waluty wobec dolara, a co za tym idzie umożliwiającym mocniejsze odbicie ponadtygodniowych spadków. Jednak nawet wówczas byłaby to korekta, a nie powrót do trendu wzrostowego.

O godzinie 10:43 kurs EUR/USD testował poziom 1,2973 dolara wobec 1,2935 dolara wczoraj pod koniec dnia. Najbliższy opór to psychologiczny poziom 1,31 dolara. Wsparcie natomiast stanowi bariera 1,2926-1,2935 dolara.

Marcin R. Kiepas, marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane