XTB: dzień banków centralnych

XTB
04-10-2007, 09:31

Czwartek dzień jest dniem banków centralnych. Kwestię kosztu pieniądza będzie poruszał Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny. Decyzje zostaną opublikowane odpowiednio o godzinie 13-tej i  13:45.

Na rynku utrzymuje się zgodna co do tego, że Europejski Bank Centralny pozostawi główną stopę procentową na poziomie 4 proc. Taka zgoda jest widoczna w ostatniej ankiecie Reutersa, gdzie na brak zmiany stóp wskazują wszyscy ankietowani. Ciekawie kształtują się natomiast opinie odnośnie kolejnych posunięć ECB.
Obecnie jedynie  15 proc. ankietowanych zakłada podwyżkę o 25 punktów bazowych do 4,25 proc. do końca roku. To duża zmiana, gdyż przed trzema tygodniami na takie prawdopodobieństwo wskazywało 60 proc. z nich.
Zmieniły się również oczekiwania co do poziomu stóp w przyszłym roku. Z omawianej ankiety wynika, że jedynie 32 proc. prognozuje ich wzrostu do 4,25 proc. w I kwartale  2008 roku, podczas gdy wcześniej taki poziom był czymś oczywistym. Brak zmian stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny oczekiwany jest nie tylko w I kwartale przyszłego roku, ale również w całym 2008 roku.
Opinia rynku odnośnie dzisiejszej decyzji Banku Anglii ws. stóp procentowych są podobnie zgodne jak  w przypadku decyzji ECB. Jak wynika z przeprowadzonej przez Reuters w poprzednim tygodniu ankiety, rynek oczekuje pozostawienia głównej stopy procentowej na poziomie 5,75 proc. na obecnym posiedzeniu. W przyszłości oczekiwana jest obniżka stóp o 25 punktów bazowych przez Bank Anglii. Jednak nie w tym roku. Na taką możliwość obecnie wskazuje tylko 23 proc. pytanych. Obniżka oczekiwana jest w I kwartale 2008 roku. Stawia na nią 64 proc. ankietowanych.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / XTB: dzień banków centralnych