XTB: Dziś złoty raczej słabszy, niż mocniejszy

opublikowano: 30-01-2007, 09:33

Wtorkowy poranek przynosi stabilizację notowań USD/PLN i EUR/PLN blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. O godzinie 9:17 za dolara trzeba było zapłacić 3,0345 zł, natomiast za euro 3,9319 zł. W obu przypadkach oznacza to wzrost o 0,1 grosza.

Wtorkowy poranek przynosi stabilizację notowań USD/PLN i EUR/PLN blisko poziomów z wczorajszego zamknięcia. O godzinie 9:17 za dolara trzeba było zapłacić 3,0345 zł, natomiast za euro 3,9319 zł. W obu przypadkach oznacza to wzrost o 0,1 grosza.

Dzisiejsze notowania złotego w dużej mierze uzależnione są od zachowania eurodolara. Jeżeli przyjąć, że kolejne godziny przyniosą stabilizację notowań tej pary w przedziale 1,2950-1,2970 dolara, to należy również zakładać stabilizację na EUR/PLN i USD/PLN z wahaniami +/- 0,5 gr.

Spadek EUR/USD, co w oczekiwaniu na publikowane jutro dane o wzroście PKB w USA w IV kwartale 2006 roku, indeks Chicago PMI oraz komunikat po kończącym się jutro posiedzeniu FOMC, byłoby dość logicznym zachowaniem, będzie prowadził do osłabienia złotego.

Wątpliwy jest natomiast większy spadek USD/PLN i EUR/PLN. Wczorajszy dzień, kiedy rynek nie zareagował na dobre szacunkowe dane o wzroście polskiej gospodarki w 2006 roku (5,8 proc. wobec oczekiwanych 5,7 proc.), pokazał, że nastroje na rynku wciąż nie są najlepsze. Ponadto wątpliwe jest też, czy gracze będą chcieli ryzykować kupna złotego przed jutrzejszą konferencją Rady Polityki Pieniężnej z udziałem Sławomira Skrzypka, która będzie kolejną okazją do oceny kompetencji nowego szefa NBP.

Z punktu widzenia analizy technicznej, popyt utrzymuje przewagę zarówno na wykresie USD/PLN, jak i EUR/PLN. Dlatego dalej pozostaje aktualne oczekiwanie na test poziomów 3,09 zł i 4 zł. Przy czym w przypadku dolara, poziom 3,09 zł, może być jedynie przystankiem w drodze do kolejnego oporu, jaki znajduje się na 3,14 zł.

Poziomy 3,02 zł na USD/PLN i 3,90-3,91 zł na EUR/PLN stanowią mocną barierę popytową.

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: Dziś złoty raczej słabszy, niż mocniejszy