XTB: Energoaparatura zaskoczyła wynikami

Piotr Drzewiecki
opublikowano: 12-02-2010, 11:56

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się impulsem popytowym dla wszystkich głównych indeksów GPW. O godzinie 11:10 WIG20 rośnie o  ponad 2%, mniejsze spółki z sWIG40 i mWIG80 nie doświadczają aż tak silnych wzrostów, nadal pozostając na plusie (odpowiednio 0,63% na plus i 0,19% na  plus).

Spółką, która ma swój ponad 3-procentowy udział w WIGu40, jest Grupa Kęty. Piątkową sesję Grupa rozpoczęła od wzrostów ponad 2 procentowych. Grupa ogłosiła swój raport za IV kwartał 2009 wczoraj przed rozpoczęciem notowań, co nie wzbudziło wielkiego entuzjazmu wobec słabego zachowania całego rynku. Początkowo optymizm wzbudziło porównanie do zysku sprzed roku (15 mln zł wobec 0,42 mln zł r/r), jednak porównywanie tych dwóch figur nie zwiększyło długoterminowego sentymentu do spółki. Tym bardziej, że głównym powodem tak niskiego zysku w 2008 roku nie były problemy wynikające z działalności operacyjnej lecz z przeszacowania kredytów walutowych na kwotę ok. 15 mln zł. Równocześnie publikowana liczba przekroczyła nieznacznie oczekiwania Zarządu z grudnia 2009. W czasie sesji presja podażowa doprowadziła kurs do poziomu ze środy. Ważną informacją okazało się porównanie zysku z działalności operacyjnej, który spadł o ponad 16% do 19,7 mln zł, co oznaczało ujemne odchylenie od oczekiwań podawanych przez Zarząd w grudniu. W ciągu dnia Grupa Kęty poinformowała o prognozach na kolejny rok, co nie zostało przyjęte przez rynek jako informacja, która istotnie zmienia perspektywę spółki. Mimo wstępnej prognozy o zwiększeniu zysku netto o 15% w stosunku do 2009 roku, kontynuacją negatywnych prognoz jest kolejny spadek zysków z działalności operacyjnej o 5%. Spadek ma wynikać między innymi z przewidywanego umocnienia złotówki i wzrostu cen surowców, który ciężko będzie przenieść bezpośrednio na klientów. Jednocześnie Grupa nie planuje spadku wolumenu sprzedaży, co ma skutkować wzrostem obrotów.

Dzisiejszy dzień przynosi zdecydowane wzrosty i duży optymizm w stosunku do Grupy Kęty. Od rana Spółka notuje prawie 2,5 procentowy wzrost. Od czasu publikacji danych pojawiły się dwie istotne informacje, na które inwestorzy zwrócili uwagę. Po pierwsze Grupa ma zamiar wypłacić dość dużą dywidendę w wysokości połowy zysku (ok. 3,85 zł na akcję). Wysoka dywidenda powinna nagrodzić inwestorów, którzy w poprzednim roku zgodzili się na zerową dywidendę w celu umożliwienia spółce poprawy efektywności. Drugą istotną informacją są planowane inwestycje w 2010 roku. Wydatki wzrosną trzykrotnie w porównaniu do roku poprzedniego (150 mln zł wobec 50 mln zł). Grupa planuje jak najszybciej skorzystać z ożywienia gospodarczego i dokończyć swoją restrukturyzację jak najszybciej. Część środków ma pochodzić z funduszy unijnych, jednakże większość będzie miała swoje źródło w bieżących wpływach.

Mniejszą spółką, która pozytywnie zaskoczyła dziś inwestorów jest Energoaparatura działająca na rynku usług budowlano-montażowych. Od początku sesji jej walor zyskuje ponad 2,5%, co jest wynikiem publikacji sprawozdania finansowego za IV kwartał 2009. Spółka zwiększyła przychody ze sprzedaży z 47 mln zł do 56 mln zł, co oznacza wzrost o prawie 20%. Kolejnymi pozytywnymi informacjami są zysk z działalności operacyjnej i zysk netto, które zwiększyły się o ponad 80% r/r. Jednocześnie pozytywną informacją jest zawarcie umowy ze spółką Enea na zlecenie o wartości ponad 2 mln zł. Ostrzeżeniem dla inwestorów mogą okazać się przepływy pieniężne, które w przeciwieństwie do poprzedniego roku okazały się ujemne nie tylko w działalności inwestycyjnej i finansowej (podobnie jak w roku 2008) ale też w działalności operacyjnej, co oznacza znaczącą utratę płynności. Mimo to, patrząc na sprawozdanie można mieć nadzieję, że firma dopilnuje swoich wszelkich zobowiązań i ewentualnych problemów płynności. Można to wywnioskować po dość restrykcyjnym sposobie księgowania należności. Biorąc pod uwagę należności trudno ściągalne i procesy sądowe wobec dłużników, spółka zakłada pewien procent odzyskania kapitału, jednocześnie tworząc rezerwę na wszystkie należności. Należy też nadmienić, że wobec Energoaparatury nie toczą się żadne procesy związane z zobowiązaniami.

Dzisiejsza sesja jest pierwszą w tym tygodniu, która przynosi istotne dane makroekonomiczne. Rano inwestorzy poznali wstępne szacunku PKB dla Niemiec i Francji. Mimo dość ambiwalentnych danych (pozytywnie dla Francji, negatywnie dla Niemiec) rynek nadal rośnie w oczekiwaniu na dane o sprzedaży detalicznej z USA.

Piotr Drzewiecki
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Drzewiecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / XTB: Energoaparatura zaskoczyła wynikami