XTB: EUR/USD czeka na nowe impulsy

XTB
opublikowano: 09-07-2007, 13:08

W maju produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o  1,9 proc. w relacji miesięcznej, po skorygowanym spadku w kwietniu o 2,1 proc. Dane były nieco gorsze od oczekiwań, które zakładały wzrost o 2 proc.

Kurs EUR/USD nie zareagował na dane z Niemiec. Para ta stabilizuje się dziś w przedziale ograniczonym od dołu poziomem 1,3609, a od góry 1,3637 dolara. Stabilizacja ta jest elementem znacznie większej konsolidacji, którą zamyka się poziomami 1,3580-1,3650 dolara, w jakiej eurodolara pozostaje już piąty dzień. Brak dziś potencjalnych impulsów mogących w znaczący sposób wpłynąć na notowania sprawia, że do końca dnia należy liczyć się z kontynuacją trendu bocznego.

Pierwszą okazją do silnych zmian na rynku walutowym będzie wtorkowe, poświęcone inflacji, wystąpienia Bena Bernanke. Zaplanowane jest ono na godzinę 19-tą. W zależności czy retoryka szefa Fed będzie bardziej "jastrzębia", czy bardzie "gołębia", dolar zyska lub straci. Przy czym, jedynie ukryta zapowiedź podwyżki lub obniżki stóp procentowych w przyszłości w USA  sprowokuje silne zmiany na rynku.

Jakkolwiek realne jest przypomnienie przez Bernanke, że zbyt wysoka inflacja CPI core wciąż niepokoi Fed, to raczej nie należy oczekiwać jednoznacznych stwierdzeń na temat polityki monetarnej.  Będzie on raczej starał się ważyć słowa. Dlatego o ile można zakładać jutro wieczorem większe wahania eurodolara, to nie będą one odbiegały od pięciodniowego status quo.

Z punktu widzenia analizy technicznej, trwająca od poprzedniego wtorku stabilizacja EUR/USD jest jedynie przystankiem przed dalszymi wzrostami. Nie zmienia tego nawet fakt, że ma ona miejsce niewiele poniżej kwietniowego szczytu tej pary.

Pierwszym sygnałem zmiany sytuacji będzie zdecydowane wybicie poniżej 1,3587 dolara, gdzie wsparcie tworzy połowa długiej, dziennej, białej świecy sprzed tygodnia. Jednak dopiero wyraźny spadek poniżej 1,35 dolara pozwoli rozważać możliwość utworzenia średnioterminowej, zapowiadającej spadki formacji podwójnego szczytu z linią szyi na poziomie 1,33 dolara.
O godzinie 12:31 kurs EUR/USD testował poziom 1,3627 dolara.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: EUR/USD czeka na nowe impulsy