XTB: EUR/USD ponownie ponad 1,42

XTB
opublikowano: 11-10-2007, 11:38

Kurs EUR/USD wrócił w czwartek rano ponad psychologiczny poziom 1,42 dolara i był najwyższy od ponad tygodnia. O godzinie 10:51 para ta testowała poziom 1,4205 dolara, wobec 1,4140 dolara wczoraj na  zamknięciu.

Negatywnie na notowaniach amerykańskiej waluty odbijają  się oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych w USA, jakie nasiliły się po wtorkowej publikacja protokołu z posiedzenia FOMC w dniu 18 września br., kiedy to nastąpiła agresywna obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych (pierwsza zmiana poziomu stóp od czerwca 2006 roku i pierwsza ich obniżka od połowy 2003 roku).
Wybicie EUR/USD ponad strefę podażową 1,4195-1,4200 dolara otwiera tej parze drogę do rekordu wszech czasów z 1 października br. na poziomie 1,4281 dolara. Taki wzrost nie musi jednak oznaczać zakończenia rozpoczętej w poprzednim tygodniu spadkowej korekty.
Silna presja europejskich polityków i biznesu na powstrzymanie aprecjacji euro oraz perspektywa przedyskutowania obecnie sytuacji na najbliższym, zaplanowanym na 20-22 października br., szczycie ministrów finansów i szefów centralnych bankierów państw z grupy G7, przy jednoczesnym braku silnie negatywnych danych makroekonomicznych z USA, znacznie zmniejsza szanse na zdecydowane wybicie EUR/USD ponad ostatnie rekordy, zwiększając tym samym szanse na trend boczny w szerokim przedziale 1,4014-1,4281 dolara.
W dniu dzisiejszym wpływ na notowania EUR/USD wpływ oprócz oczekiwań na obniżkę stóp procentowych w USA oraz korzystnej dla popytu sytuacji technicznej, będą przede wszystkim miały popołudniowe dane z USA o sierpniowym bilansie handlu zagranicznego, wrześniowe dane o cenach importu i tygodniowy raport z rynku pracy.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Stopy , USA , Para