XTB: Fatalne dane o produkcji

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 20-11-2008, 14:16

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja przemysłowa w październiku wzrosła zaledwie o 0,2% w  skali roku, czyli wyraźnie mniej niż oczekiwał rynek. To złe dane, biorąc pod uwagę, iż liczba dni roboczych była taka sama jak w październiku 2007 roku. Dane świadczą o tym, że spora część firm może wstrzymywać się z bieżącą produkcją decydując się na zmniejszenie stanu zapasów.

Taką tendencję sugeruje też indeks aktywności w przemyśle. W październiku indeks PMI spadał po raz ósmy z rzędu (jego wartości wyniosła 43,7 pkt.) i już od maja znajduje się poniżej 50 pkt., poziom ten oddziela wzrost od spadku aktywności. To sugerowałoby, iż już w czwartym kwartale tego roku wzrost gospodarczy może spaść wyraźnie poniżej 4% r/r. Drugiego w tym roku spadku rocznej dynamiki produkcji należy spodziewać się już w listopadzie, przy czym spadek ten będzie najprawdopodobniej większy niż w sierpniu i podobnie jak wtedy sama ujemna wartość będzie pochodną mniejszej liczby dni roboczych. Do znaku minus przed roczną dynamiką produkcji warto się jednak zacząć przyzwyczajać – w przyszłym roku będzie się pojawiać znacznie częściej. W tej sytuacji rośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w listopadzie i wydaje się, że nie można wykluczyć ruchu większego niż 25 bp. Rada w coraz większym stopniu ryzykuje bowiem błąd zaniechania, jaki popełniła pod koniec 2006 roku nie podnosząc stóp procentowych.

Przemysław Kwiecień
Autor jest głównym ekonomistą X-Trade Brokers Domu Maklerskiego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / XTB: Fatalne dane o produkcji