XTB: Indeks Philly Fed uchronił przed głęszą korektą

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 20-11-2009, 09:05

Spadki na początku wczorajszej sesji na  Wall Street wyglądały groźnie i mogły zapowiadać większe uderzenie ze strony niedźwiedzi. Sytuację chwilowo uratowały dane o aktywności w rejonie Filadelfii. Rozwojowi wydarzeń przyglądają się inwestorzy na parze EURUSD, która póki co  konsoliduje się w przedziale 1,4810 – 1,50.

Po tym, jak dane o aktywności w rejonie Nowego Jorku (opublikowane w poniedziałek) okazały się słabsze od oczekiwań, inwestorzy mogli obawiać się podobnego scenariusza w przypadku wskaźnika Philadelphia Fed, który obniżył się już w miniony miesiącu. Po bardzo słabych danych z rynku nieruchomości i nienajlepszym raporcie o produkcji, słabe dane z rejonu Filadelfii mogłyby przesądzić o spadkowym kierunku na rynkach akcji i EURUSD, zwłaszcza, że w tym tygodniu nie ma już istotnych figur makroekonomicznych. Tymczasem indeks pozytywnie zaskoczył wzrostem z 11,5 do 16 pkt., wartości najwyższej od czerwca 2007 roku. Również wtedy nieco lepszy odczyt (17,3 pkt.) był jednorazowym odchyleniem, zaś wartości konsekwentnie powyżej 15 pkt. ostatni raz oglądaliśmy w 2005 roku. Indeks jest zatem całkiem mocnym argumentem w rękach optymistów, co do perspektyw ożywienia.
 
Jeśli chodzi o sytuację w notowaniach kontraktów S&P500, spadek poniżej linii 1100 pkt. nastąpił jeszcze przed publikacją danych (a po otwarciu rynku kasowego). To negatywny sygnał, choć nie przesądzający jeszcze o kierunku spadkowym. Takim sygnałem byłoby pokonanie krótkoterminowego wsparcia na poziomie 1082 pkt. To oznacza, że ostatni dzień handlu na GPW w tym tygodniu może przynieść wyhamowanie spadków.  

Umiarkowanie optymistyczny po zakończeniu dwudniowego posiedzenia jest Bank Japonii. Przedstawiciele banku uważają, iż bazowym scenariuszem jest umiarkowane ożywienie w japońskiej gospodarce, a bardziej wyraźnej poprawy sytuacji ekonomicznej można spodziewać się w końcówce 2010 roku. Umiarkowany optymizm Banku nie oznacza jednak kroku ku wyższym stopom procentowym w najbliższym czasie po tym, jak miesiąc temu Bank zapowiedział wygaszenie niektórych programów płynnościowych. Bank zapowiedział pozostawienie akomodacyjnej polityki pieniężnej w celu wsparcia ożywienia, zaś rynek oczekuje pozostawienia podstawowej stopy procentowej na poziomie 0,1% przez cały 2010 rok. Komunikat Banku Japonii został jednak wykorzystany do umocnienia jena względem dolara. Tym samym na parze USDJPY ponownie przewagę mają sprzedający, którzy zapewne będą chcieli spróbować testu poziomu 88 jenów za dolara. Krótkoterminowe wsparcie znajduje się na poziomie 88,65.
 
W dniu dzisiejszym nie ma kluczowych publikacji danych, co oznacza, że notowania rynkowe będą zasadniczo interpretacją ostatnich wydarzeń. Uwagę inwestorów może przyciągnąć wystąpienie szefa EBC na konferencji we Frankfurcie (godzina 11.30), choć nie powinno ono silniej wpłynąć na notowania EURUSD. W miarę luźny kalendarz czeka nas również w całym przyszłym tygodniu, kiedy najistotniejsze będą amerykańskie dane o sprzedaży domów i niemiecki indeks Ifo. 

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane