XTB: indeksy czekają na Intela

X-Trade Brokers
opublikowano: 13-10-2009, 09:07

Na rynku nie widać obaw o to, że  ośmiomiesięczne wzrosty mogły być przesadzone. Inwestorzy czekając na wyniki najważniejszych amerykańskich spółek mają nadzieję, że podobnie jak w dwóch poprzednich kwartałach spotka ich miłe zaskoczenie, co oddają notowania głównych indeksów akcji. Jednocześnie blisko jest do nowego maksimum na parze EURUSD. Dziś „sezon w pigułce” rozpoczyna Intel.

Intel ma szczególne znaczenie dla inwestorów. Po pierwsze dlatego, że jest gigantem jeśli chodzi o produkcję chipów, a te należą do pierwszych komponentów, które są zamawiane, jeśli przemysł technologiczny chce zwiększyć produkcję. Co więcej, w poprzednim kwartale władze spółki poinformowały nie tylko o lepszych wynikach, ale także o poprawiających się perspektywach rynku.

Niewątpliwie inwestorzy chcą usłyszeć potwierdzenie tej historii. Wyniki zostaną opublikowane po zakończeniu sesji w USA, a oczekiwany zysk na akcję to 27 centów. Dziś opublikowane będą także wyniki spółki Johnson&Johnson, oczekiwany zysk na akcję to 1.13 USD. Publikacja wyników przez Intela otworzy gorący okres, w którym wyniki poda większość kluczowych spółek. Z sektora bankowego będziemy mieć gigantów JP Morgan (środa), Citigroup (czwartek) i Bank of America (piątek) oraz bank inwestycyjny Goldman Sachs (czwartek), ze spółek technologicznych oprócz Intela Google i IBM (czwartek), a do tego giganta General Electric (piątek).

Mimo, iż sezon wyników trwać będzie jeszcze przez kilka tygodni, już w piątek możemy wiedzieć, jakie będzie miał znaczenie dla rynku. Wyniki tych kluczowych firm z kluczowych branży będą bowiem decydujące dla nastrojów rynkowych. Inwestorzy mają nadzieję, iż spółki zaskoczą lepszymi wynikami, co pokazują notowania kontraktów na S&P500, które już wczoraj, bez żadnych konkretnych informacji testowały tegoroczne maksimum w okolicy 1076 pkt. Niemiecki DAX30 nawet wyszedł na nowe maksima, próbując wyprzedzić ruch amerykańskiego rynku. Notowaniom kontraktów na polski WIG20 ciążą nieco duże oferty publiczne w kraju, ale jeśli rynki zagraniczne ruszą w górę w zdecydowany sposób, podobny los czekać będzie również polski indeks.


Wczorajsze zachowanie pary EURUSD sugeruje, iż ewentualna poprawa rekordów na rynkach akcji może oznaczać również najdroższe euro względem dolara w tym roku. Wczoraj wzrosty na parze zatrzymały się w okolicach lokalnego maksimum z poprzedniego czwartku (1,4815), bardzo blisko najwyższych w tym roku poziomów (1,4843), których udany test mógłby poprowadzić rynek do psychologicznej bariery 1,50. Należy odnotować również wyraźne umocnienie złotego w drugiej części wczorajszych notowań. Niewątpliwie na rynku złotego mamy obecnie do czynienia z dwoma przeciwstawnymi tendencjami. Z jednej strony mamy regionalne niepokoje, takie jak kryzys polityczny w naszym kraju, czy zagrożenie łańcuchem dewaluacji w krajach bałtyckich. Z drugiej złotemu bardzo sprzyja nastrój na rynkach zewnętrznych. Być może w tym tygodniu polskiej walucie będą dodatkowo sprzyjać zapisy na emisje PGE i PKO, co pozwoli na kontynuację umocnienia.

Dziś czekają nas dane o inflacji w Wielkiej Brytanii. Jak pisaliśmy wczoraj, wskaźniki inflacji nie są obecnie w centrum zainteresowań rynku, ale w przypadku funta, który jest pod silną presją sprzedających, mogą one zostać wykorzystane do większego ruchu. Wczorajsze bardzo słabe otwarcie na funcie zdaje się potwierdzać, iż będzie on nadal tracił do dolara i euro. Choć wybicie w dół (poziomu 1,5770) na parze GBPUSD zostało w końcu zanegowane przez wpływ wzrostów na parze EURUSD, ruch na EURGBP nie daje złudzeń co do sentymentu wobec brytyjskiej waluty. Wczoraj rano został tam pokonany w sposób zdecydowany opór na poziomie 0,93 i to powinno skierować rynek do kolejnego przystanku na poziomie 0,9495 (obecnie 0,9384). Dane z Wielkiej Brytanii o godzinie 10.30, konsensus to 0,3% m/m i 1,4% r/r dla wskaźnika ogółem.


Ponadto testem dla optymizmu niemieckich inwestorów będzie publikacja indeksu ZEW o godzinie 11.00. Konsensus rynkowy zakłada nieznaczny wzrost indeksu (z 57,7 do 58,3 pkt.). W Polsce podane zostaną dane o bilansie płatniczym (godzina 14.00). Oczekujemy deficytu na rachunku obrotów bieżących na poziomie 223 mln EUR.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers

Polecane