XTB: inwestorzy zastanawiają się, czy to początek korekty

opublikowano: 09-02-2007, 18:08

Takie pytanie zadawało sobie po czwartkowej sesji zapewne wielu inwestorów. Od początku roku dało się słyszeć opinie o nieuchronnej korekcie cen polskich akcji, ta jednak nie przychodziła, a indeksy GPW w Warszawie biły kolejne rekordy.

Takie pytanie zadawało sobie po czwartkowej sesji zapewne wielu inwestorów. Od początku roku dało się słyszeć opinie o nieuchronnej korekcie cen polskich akcji, ta jednak nie przychodziła, a indeksy GPW w Warszawie biły kolejne rekordy. Na początku lutego kilkudniowa konsolidacja zakończyła się zdecydowaną przeceną, a WIG20 po spadku w czwartek o 2,96% otarł się o poziom 3400 punktów. Warto przy tym zwrócić uwagę, że podczas przeceny silniej traciły mniejsze spółki (MidWIG spadł o 3,3%), co potwierdzałoby tezę o większym zaangażowaniu „gorącego kapitału” w tym segmencie rynku.

Należy także brać pod uwagę, co o naszym parkiecie sadzą globalni inwestorzy. Od początku roku z GPW w Warszawie odpłynęło już 44 mln USD, a zagraniczni inwestorzy preferowali rynki azjatyckie oraz Rosję i Turcję. Dla kontrastu w styczniu do funduszy inwestycyjnych napłynęło aż 3,8 mld zł, z czego większość do funduszy posiadających ekspozycję na rynek akcji w Polsce. Powyższe dane sugerują, że ewentualne pogorszenie wyników funduszy może spowodować swego rodzaju reakcję łańcuchową, inwestorzy indywidualni składając zlecenia umorzenia jednostek uczestnictwa dodatkowo pogłębią spadki, a zarządzający zostaną zmuszeni do sprzedaży akcji. Niepokoi także słabe zachowanie złotego, który po poniedziałkowym umocnieniu przez resztę tygodnia tracił na wartości.

Piątkowa sesja miała jednak spokojny przebieg, przy niewygórowanych obrotach WIG20 zyskał 0,31%, a WIG 0,58%, w czym znaczący udział miały spółki surowcowe (cena baryłki ropy naftowej sięgnęła 60 USD, a miedź odbiła do 5500 USD/t).

Marek Węgrzanowski, X-Trade Brokers Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / XTB: inwestorzy zastanawiają się, czy to początek korekty