XTB: Kolejnym ruchem może być podwyżka

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 30-09-2009, 13:21

Polska Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, wpisując się w powszechne oczekiwania rynku. Naszym zdaniem, Rada nie zmieni stóp do końca roku z dwóch powodów.

Po pierwsze, do zmian parametrów polityki monetarnej nie zachęcają dane makroekonomiczne. Po drugie zaś, Rada w obecnym składzie funkcjonuje już tylko do stycznia, więc to dodatkowo zniechęca ją do gwałtownych ruchów. Wracając do danych, chodzi głównie o sygnały z globalnej gospodarki, które już od dłuższego czasu sugerują, iż recesja jest już nie tylko „na”, ale i „za” zakrętem. Jako, że spowolnienie w Polsce było spowodowane zasadniczo czynnikami zewnętrznymi, racjonalne jest oczekiwanie, iż stopniowe odbudowanie się popytu zewnętrznego pomoże również i polskiej gospodarce. Taki pogląd sugerowałby zmianę nastawienia w polityce pieniężnej. Oczywiście można dyskutować co do nominalnego poziomu obecnych stóp, które wydają się niskie w zestawieniu z inflacją cen konsumenta, ale już niekoniecznie tak niskie w zestawieniu choćby z indeksem cen sprzedaży detalicznej. Rada skupi się jednak na bardziej dynamicznej zależności zmian parametrów polityki pieniężnej, a to oznacza, że kolejną decyzją powinna być podwyżka stóp, choć prawdopodobnie nie nastąpi to szybko. Oznacza to również, iż dla rynku złotego posiedzenia Rady schodzą na dalszy plan – notowania polskiej waluty uzależnione są przede wszystkim od zmian na rynkach zagranicznych i sentymentu do segmentu walut wschodzących.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski
www.xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane