XTB: Korekta jest faktem, pytanie o głębokość

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 18-08-2009, 09:09

Bieżący tydzień rozpoczął się w złych nastrojach. W przypadku rynków azjatyckich były one niemal paniczne i tym razem Amerykanom nie udało się zanegować tego sygnału. Po pięciu tygodniach wzrostów na wykupionym rynku mamy zatem korektę. Pytanie, jak głęboką.

Początek tygodnia zarysował najpoważniejszą od półtora miesiąca próbę korekty. Nieco nieśmiałe próby sprzedających jeszcze z zeszłego tygodnia przerodziły się w sporą wyprzedaż na rynkach azjatyckich, a Nikkei225 dał wyraźny sygnał sprzedaży w postaci czarnej świecy po formacji wisielca w minionym tygodniu (oraz zarys spadającej gwiazdy na wykresie miesięcznym po pięciu miesiącach wcześniejszych wzrostów). Rynki amerykańskie nie były w stanie zanegować tych sygnałów i również S&P500 znalazł się wyraźnie poniżej wcześniejszych krótkoterminowych wsparć. Warto zwrócić uwagę, iż nieco lepsze dane o aktywności w rejonie Nowego Jorku przeszły wczoraj w zasadzie bez echa. W efekcie na tygodniowym wykresie kontraktów na S&P500 rysuje nam się formacja gwiazdy wieczornej, mogąca zapowiadać większą korektę, zwłaszcza, że w najbliższych dniach nie ma danych mogących wyraźniej odmienić obraz rynku. Kluczowym wsparciem na chwilę obecną jest poziom 957 pkt. na kontraktach na S&P500.

Pogorszenie się nastrojów na rynku przełożyło się na spadki notowań głównych par walutowych. Notowania EURUSD obniżyły się wczoraj popołudniu do poziomu 1,4044, zaś USDJPY do 94,17. W trakcie handlu w Azji mieliśmy jednak już próbę odreagowania na obydwu parach i w chwili obecnej w pierwszym przypadku jesteśmy na poziomie 1,4128, zaś w drugim na 95,06. To jednak relatywnie niewielkie ruchy w relacji do wcześniejszych spadków i póki co nie zapowiadają one zmiany sytuacji na rynku. Opory dla tych odreagowań to odpowiednio 1,4144 oraz 95,56 i 95,80. Ciekawą sytuację wczoraj mieliśmy na parze GBPUSD, która będąc również pod presją sprzedających pokonała dość istotne średnioterminowe wsparcie na poziomie 1,6340, co mogło zapowiadać ruch nawet do poziomu 1,5980. Rynek zszedł jednak tylko do 1,6274, zaś odreagowanie na EURUSD i USDJPY oznaczało powrót pary w okolice 1,64 i zanegowanie wybicia. Podobnie sytuacja wyglądała na rynku złotego. Początkowo reakcja była bardzo nerwowa – notowania w krótkim czasie wzrosły w okolice 4,20 na parze EURPLN, zaś na USDPLN do 2,9890. W tym drugim przypadku jest to już dobrze uformowany opór (poprzednio rynek zatrzymał się tu 29 lipca i 12 sierpnia), spod którego tym razem rynek cofnął się formacją spadającej gwiazdy, potwierdzając chęć do przynajmniej chwilowego odreagowania osłabienia. Oczywiście rozwój sytuacji na złotym będzie w ogromnej mierze zależał od dalszego przebiegu potencjalnej korekty (lub jej zanegowania) na głównych rynkach.

W dniu dzisiejszym kluczowe znaczenie będzie miało to, czy sprzedający będą mieli dość determinacji, aby po wstępnie udanej próbie kontynuować ruch korekcyjny. Ponownie bardzo ważne będzie otwarcie rynków kasowych w USA (godz. 15.30 naszego czasu). Inwestorzy nie mają co liczyć na zbyt silne wskazówki. W USA będą - co prawda - dwie publikacje danych, jednak nie o naprawdę kluczowym znaczeniu. Mowa o wskaźniku PPI (14.30, konsensus -0,2% m/m, -5,9% R/R) oraz danych z rynku budownictwa mieszkaniowego (16.00, oczekiwane rozpoczęcia nowych budów 598 tys., pozwolenia 576 tys.). Ta druga publikacja ma potencjalnie nieco większe szanse wpłynięcia na nastroje rynkowe. W Niemczech podany zostanie indeks ZEW, który po wcześniejszych wzrostach w minionym miesiącu zaskoczył cofnięciem. Tym razem rynek oczekuje sporego wzrostu (z 39,5 do 45 pkt.), więc nie można wykluczyć ponownego rozczarowania. Dane o godzinie 11.00, potencjalny wpływ rynkowy raczej krótkoterminowy. W Polsce o godzinie 14.00 podane zostaną dane z rynku pracy. Oczekujemy spadku zatrudnienia o 2,3% R/R oraz wzrostu wynagrodzeń (w sektorze przedsiębiorstw) o 2,5% R/R. Dane nie będą miały wpływu na rynek.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / XTB: Korekta jest faktem, pytanie o głębokość