XTB: na GPW spodziewana niewielka poprawa nastrojów

XTB, ISB
21-08-2007, 09:32

Wczorajsza sesja na Wall Street powinna dziś wnieść nieco optymizmu na GPW, zapewniając niewielkie wzrosty indeksów. Na takie oczekiwania wskazują pierwsze notowania wrześniowych kontraktów terminowych na  indeks WIG20, które rozpoczęły dzień od nieznacznego wzrostu.

Negatywne emocje, które szczególnie w poprzednim tygodniu udzieliły się inwestorom na świecie, obecnie powoli zmieniają się w wiarę w trwalsze odbicie. Punktem zwrotnym była piątkowa decyzja Fed o obniżeniu stopy dyskontowej. Jednak dopiero wczorajsza, pozbawiona silnych spadków sesja na Wall Street, może utwierdzać rynki w przekonaniu, że odreagowanie przeceny będzie nieco dłuższe.

W poniedziałek warszawski parkiet nie zachwycił siłą. Mocne wzrosty indeksów na początku notowań z upływem czasu były coraz mniejsze. To pokazuje, że na rynku panuje duża niepewność, a inwestorzy wciąż nie wiedzą jak traktować ostatnią przecenę i póki co wyższe kursy wykorzystują do zamykania pozycji.

Aktualna poprawa koniunktury na GPW, ale również na głównych światowych parkietach, jest tylko ruchem korekcyjnym. W optymistycznym scenariuszu może on trwać nawet do 2-3 tygodni.

W pesymistycznym skończy się w drugiej części obecnego tygodnia. Tu trzeba od razu wykluczyć możliwość powtórki z przełomu maja i czerwca 2006 roku, kiedy to miesiąc po osiągnięciu średnioterminowego dołka, warszawski parkiet odrobił straty i ruszył dalej do góry. To wymagałoby bowiem założenia, że kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA został zażegnany. Na tę chwilę wydaje się to zbyt śmiałą tezą.

Analiza techniczna wskazuje, że w perspektywie kolejnych tygodni indeks dużych spółek może spaść do poziomu 3000 pkt. Scenariusz ten zostanie zanegowany z chwilą powrotu indeksu WIG20 ponad 3665 pkt., czyli ponad 61,8 proc. zniesienie ostatniej fali wyprzedaży

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / XTB: na GPW spodziewana niewielka poprawa nastrojów