XTB: Negatywny sygnał wysłany

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 09-07-2009, 08:59

Test poziomu 875 pkt. na S&P500 wydawał się nieunikniony i amerykańscy inwestorzy przystąpili do niego w niecałą godzinę po otwarciu rynku kasowego w dniu wczorajszym. Z technicznego punktu widzenia atak można byłoby uznać za nieudany.

Notowania obniżyły się co prawda w szybkim tempie do 865 pkt., ale druga część sesji stała już pod znakiem odrabiania strat. Ostatecznie cały korpus wczorajszej świecy dziennej znajduje się ponad wsparciem i dzisiejsze notowania (kontraktów) przynoszą niewielkie wzrosty. Jednak z obwieszczaniem powrotu do wzrostów należy zaczekać, pozostałe sygnały świadczą bowiem o czymś dokładnie przeciwnym. Po pierwsze warto przypomnieć test poziomu 875 pkt. od drugiej strony – podczas ruchu wzrostowego w ostatnich dniach kwietnia. Wtedy również pokonanie tego poziomu zaowocowało chwilowym odwrotem i dopiero 4 maja rynek ruszył silniej do góry. Po drugie samo zejście poniżej wsparcia miało silny wpływ na inne rynki, gdzie już mieliśmy bardziej zdecydowane ruchy. Jeśli to co obserwowaliśmy wczoraj jest zapowiedzią większej korekty, notowania indeksu mogą obniżyć się do 800-810 pkt., a kontraktów na WIG20 minimum do 1630 pkt. Wczorajsze wyniki Alcoa mogły mieć nieco kojący wpływ na rynek, gdyż firma pokazała nieco mniejszą stratę (26 c na akcję) i zapowiedziała, że oczekuje, iż chiński plan stymulacyjny przełoży się na poprawę sytuacji na rynku metali. Nie było to jednak wydarzenie mogące istotniej zmienić obraz rynku.

Mimo poprawy w notowaniach na Wall Street pod koniec dnia traciły japońskie akcje, ale najciekawszy jest przypadek pary USDJPY. Notowania w tym przypadku obniżyły się z poziomu 94,11 aż do 91,76, pokonując za jednym pociągnięciem dwa wsparcia, w tym kluczowe na poziomie 93,53. Mimo iż pod koniec wczorajszego dnia i w trakcie handlu w Azji dolar odrabiał straty do jena, notowania zatrzymały się na poziomie 93,50, co oznacza, że mamy zamianę wsparcia w opór.

Warto zwrócić jednocześnie uwagę, iż na parze domknęła się formacja głowy i ramion, widoczna dobrze na wykresie w kompresji tygodniowej (z gwiazdą wieczorną doji na szczycie). Taki rozwój sytuacji sugeruje pogłębienie spadków, nawet do minimów z przełomu roku na poziomie 87,10.

Nerwowo zareagowała też ropa, gdzie już wcześniej obserwowaliśmy sporą korektę. Notowania baryłki gatunku Brent obniżyły się z poziomu 62,55 USD do 60,30 USD, zbliżając się do 38,2% zniesienia wcześniejszych wzrostów (59,40 USD). Podobne zniesienia kończyły korekty wczesnych fal wzrostowych w latach 1999 i 2007, jednak to wsparcie może okazać się skuteczne tylko jeśli z rynków akcji i EURUSD nie nadejdą sprzeczne sygnały. Warto odnotować, iż największy ruch miał miejsce po danych o zapasach paliw z USA, które po raz kolejny zostały potraktowane raczej jako pretekst niż faktyczny powód ruchu cen (nie różniły się istotnie od oczekiwań).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pary EURUSD i GBPUSD zareagowały znacznie spokojniej. Notowania EURUSD zatrzymały się w zasadzie dokładnie na wsparciu na poziomie 1,3825, po czym odrobiły ok. 100 pipsów i obecnie czekają najprawdopodobniej na sygnał z rynków akcji. Notowania GBPUSD po spadku do 1,5980 powróciły powyżej 1,61 (zresztą zgodnie ze wcześniejszymi wskazaniami oscylatora stochastycznego). W kontekście tej pary dziś czeka nas posiedzenie Banku Anglii, które chyba należy podnieść do rangi kluczowego punktu w dzisiejszym kalendarzu. Stopy procentowe na poziomie 0,5% w przypadku stopy podstawowej nie zostaną zmienione, jednak Bank może zwiększyć skalę programu interwencji na rynku rządowych obligacji. Przypomnijmy, iż Bank uzgodnił z rządem limit 150 mld GBP interwencji, przy czym dotychczas zadeklarował wykorzystanie 125 mld GBP, z czego wykorzystał nieco ponad 105 mld GBP. Może więc ewentualnie zapowiedzieć wykorzystanie całości limitu, zwłaszcza, że po początkowym sukcesie (na początku marca spread 10-latek obniżył się z 66 do 8 bp wobec papierów amerykańskich i z 52 do -10 bp w relacji do bundów), rentowności giltów wzrastały ostatnio szybciej niż na innych rynkach (obecnie spready to odpowiednio 22 i 36 bp). Taka decyzja byłaby negatywna dla funta i mogłaby przyspieszyć spadek notowań pary GBPUSD do wsparcia na poziomie 1,58. Decyzja o godzinie 13.00, o godzinie 14.30 tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy (konsensus 610 tys.). W ostatnim czasie dane regularnie pokazywały liczbę nowych bezrobotnych na poziomie nieco powyżej 600 tys., więc jeśli nie będziemy mieć tu znacznego odchylenia, rynek nie powinien istotnie zareagować na tę publikację.

Przemysław Kwiecień
Autor jest analitykiem X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane