XTB: odbicie w regionie i na EUR/USD umacnia złotego

opublikowano: 11-01-2007, 08:52

Czwartkowy poranek przynosi spadek kurs USD/PLN do poziomu 2,9921 zł, a EUR/PLN do 3,8770 zł, wobec odpowiednio 2,9989 zł i 3,8810 zł w środę o godzinie 17:30. W umocnieniu złotemu pomaga, podobne korekcyjne umocnienie innych walut regionu, po wczorajszej przecenie, jak również podejmowane próby odbicia EUR/USD.

Czwartkowy poranek przynosi spadek kurs USD/PLN do poziomu 2,9921 zł, a EUR/PLN do 3,8770 zł, wobec odpowiednio 2,9989 zł i 3,8810 zł w środę o godzinie 17:30. W umocnieniu złotemu pomaga, podobne korekcyjne umocnienie innych walut regionu, po wczorajszej przecenie, jak również podejmowane próby odbicia EUR/USD. Jest realne, że w dalszej części dnia, polska waluta będzie się umacniać. Głównie z uwagi możliwość silniejszej korekty na rynku eurodolara.

Pogorszenie nastrojów na rynkach wschodzących przełożyło się w środę na wyprzedaż ich walut. W tym złotego. W ciągu dnia kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 3,91 zł i był najwyższy od 18 października ub.r. Natomiast kurs USD/PLN wspiął się prawie do poziomu 3,01 zł, osiągając najwyższy poziom od 8 listopada ub.r.

Wczoraj osłabienie złotego trwało do godziny 13-tej. Później, pomimo że waluty naszego regionu dalej traciły na wartości, złoty stabilizował się wobec dolara i powoli odrabiał straty wobec euro. To duży plus. Takie zachowanie sygnalizować może skłonność do umocnienia.

Wczorajszych zmian na rynku złotego nie należy w żaden sposób łączyć z procesem wyboru Sławomira Skrzypka na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pomimo politycznego spektaklu i medialnej ekscytacji wokół głosowania w Sejmie, już rano było jasne, że kandydatura ta zostanie przegłosowana. I faktycznie, późnym wieczorem, Sławomir Skrzypek został wybrany szefem NBP.

Dziś należy oczekiwać umocnienia złotego. Pomagać w tym będzie ewentualna korekta na EUR/USD. Bez wpływu natomiast będzie wybór prezesa NBP, chociaż prawdopodobnie te dwie sprawy będzie próbować się łączyć. Wpływ na rynek mogą za to mieć wypowiedzi Skrzypka, który już nie musząc zabiegać o poparcie partii populistycznych, będzie mógł w jasny sposób przedstawić swoje poglądy.

Krótkoterminowa sytuacja techniczna na wykresach EUR/PLN i USD/PLN wskazuje na możliwość umocnienia złotego. Nie zmienia to jednak sytuacji średnioterminowej. W dalszym ciągu celem dla euro jest poziom 3,98-4,00 zł, natomiast dla dolara okolice 3,10 zł.

Marcin R. Kiepas, marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane