XTB: pozytywny sygnał z Wall Street dla naszej giełdy

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 13-08-2007, 09:28

Rozpoczynający się właśnie, a krótszy z uwagi na  środowe święto w Polsce tydzień giełdowy, w dużej mierze może być ukształtowany przez piątkową sesję na Wall Street.

Amerykańskie indeksy, rozpoczynając dzień od silnych spadków, zakończyły go w okolicach neutralnych poziomów, broniąc wsparć z początku miesiąca (DJIA 13181,91 pkt.; S&P500 1433,06 pkt.) i kreśląc popytowe kształty na wykresach. Daje to nadzieję na uspokojenie sytuacji na giełdach w USA, a w ślad za nimi na światowych parkietach. To będzie sprzyjać odbiciu również na GPW.

Powyższe założenie w sposób oczywisty musi być obwarowane jednym istotnym warunkiem - w tym czasie nie napłyną żadne niepokojące doniesienia związane z kłopotami kolejnych firm w związku z kryzysem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku.

Piątkowa sesja przyniosła natomiast silny, bo 2,9 proc. spadek indeksu dużych spółek. WIG20 na zamknięciu miał wartość 3460,86 pkt. i znalazł się na poziomie szerokiej strefy wsparcia 3402-3479 pkt., który tworzą luka hossy z marca br., dolne ograniczenie rocznego kanału wzrostowego oraz dołek z połowy maja br. Test tej strefy wsparcia w połączeniu z lekkim wyprzedaniem może sugerować korekcyjne odbicie w kolejnych dniach. Jego dynamika pozwoli ocenić, czy w perspektywie kolejnych tygodni, WIG20 dalej będzie poruszał się w rocznym kanale wzrostowym, czy może wybije się z niego dołem i silnie ruszy na południe.

W tym tygodniu na rynek napłynie duża grupa danych makroekonomicznych z Polski. Opublikowane zostaną m.in. dane o saldzie na rachunku obrotów bieżących. Raporty te nie będą miały wpływu na krajowy rynek akcji, bowiem uwaga inwestorów wciąż powinna się koncentrować się na bezpośrednich i pośrednich doniesieniach z amerykańskiego rynku kredytów hipotecznych.

Wrześniowe kontrakty terminowe na indeks WIG20 rozpoczęły poniedziałkowe notowania od wyraźnego odbicia. O godzinie 9:09 testowały one poziom 3501 pkt., rosnąc o 0,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / XTB: pozytywny sygnał z Wall Street dla naszej giełdy