XTB: Rynek ocenia Skrzypka – złoty najsłabszy od 2 miesięcy!

opublikowano: 04-01-2007, 16:58

Informacją dnia na polskim rynku finansowym jest kandydatura Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Informacją dnia na polskim rynku finansowym jest kandydatura Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Ten dość kontrowersyjny krok podlega dziś ocenie polityków i ekonomistów. Jeśli założyć, że najbardziej wiarygodnie taką decyzję ocenia rynek finansowy, to kandydatura Sławomira Skrzypka, nie zdobyła uznania wśród inwestorów. Złoty bowiem silnie traci na wartości, kurs EUR/PLN wzrósł w czwartek po południu do 3,8850 zł, podczas gdy w środę cena euro oscylowała na poziomie 3,82-3,83 zł. tym samym euro jest wyceniane najwyżej od początku listopada 2006 r. Kurs USD/PLN wzrósł natomiast jeszcze wyraźniej - wspomagany umocnieniem dolara do euro - i osiągnął po południu poziom 2,97. Jak widać, rynku nie przekonały lakoniczne informacje co do wizji polityki monetarnej kandydata i wypowiedzi polityków PiS, zapewniające, że kandydatowi nie brakuje doświadczenia i umiejętności.

Pod szczególną uwagę należy wziąć obecnie wypowiedzi przedstawicieli Samoobrony i LPR. Otóż bowiem, gdy PO, SLD, PSL zapowiedziały wyraźnie, że tej kandydatury nie poprą, to głosy koalicjantów zadecydują, czy w terminie do 10 stycznia zostanie powołany następca prof. Leszka Balcerowicza. Tymczasem wiceszef Samoobrony Krzysztof Filipek powiedział, że kandydat na prezesa NBP powinien zapewnić, że będzie realizował propozycje Samoobrony dotyczące działalności NBP. Dotyczyłoby to m.in. zwiększenia zakresu NBP, który miałby odpowiadać nie tylko za inflację, ale także za wzrost gospodarczy i walkę z bezrobociem. Szef LPR Romana Giertycha uznał z kolei za mało prawdopodobne, by Liga poparła kandydaturę Skrzypka na prezesa NBP i nie krył zaskoczenia tą kandydaturą. Dodał także, że oczekiwał osoby, „która jest przynajmniej doktorem czy doktorem habilitowanym ekonomii”.

Można więc, sobie wyobrazić sytuację, że Sławomir Skrzypek nie zdobędzie bezwzględnej większości głosów w Sejmie i na stanowisku prezesa NBP pozostanie wakat. Byłoby to prawdopodobnie najgorsze rozwiązanie dla złotego i należałoby oczekiwać wzrostu kursu EUR/PLN nawet powyżej 3,95. W przypadku wyboru obecnego kandydata i braku zapowiedzi kontrowersyjnych kroków złoty po przejściowym osłabieniu powinien powrócić do umocnienia.

Marek Węgrzanowski

X-Trade Brokers DM S.A.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane