XTB: Sezon wyników w pigułce

XTB
opublikowano: 19-11-2009, 18:02

Od czasu publikacji wyników za II kw. prognozy zysków większości spółek z sektora WIG 20 wyraźnie wzrosły. Większość inwestorów oczekiwała, że prognozowane ożywienie gospodarcze będzie widoczne już w wynikach za trzeci kwartał tego roku. Zakończony na początku tego tygodnia sezon publikacji raportów finansowych największych spółek daje powody do  umiarkowanego optymizmu.

W III kw. tego roku największe polskie spółki wypracowały łącznie 6,4 mld zł zysku netto podczas gdy przed rokiem było to 6,1 mld zł. Jednakże większość spółek zanotowała zarówno zyski jak i przychody na poziomie niższym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co więcej obserwowaliśmy sporą polaryzację wśród największych spółek. Prognozy zdołało przekroczyć osiem spółek z WIG 20. Pozytywnie wypadły w szczególności BZWBK, Pekao. PKO BP, Lotos oraz PKN Orlen. Kompletnie rozczarowały raporty pięciu blue chipów. Negatywnie należy ocenić wyniki TVN, TPSA oraz Cersanitu. Ogółem w zaprezentowanych raportach widać oznaki ożywienia gospodarczego, co pozwala optymistycznie spojrzeć na perspektywy w IV kw. tego roku. Inwestorów interesuje czy dynamiczna zwyżka indeksu WIG20 trwająca od lutego ma podłoże fundamentalne i znajduje podstawy w prezentowanych wynikach finansowych.
 
Banki dały zarobić

Od czasu publikacji wyników przez BZWBK (12.11) walory wielkopolskiego banku zwyżkowały o ponad 15%. Inwestorzy nagrodzili tym samym świetne wyniki spółki, która w III kw. tego roku pomimo trudnych warunków makroekonomicznych wypracowała ponad 263 mln zł zysku netto względem oczekiwanych 206 mln zł. W tyle nie pozostały Pekao oraz PKO BP. W przypadku obu banków na uwagę zasługuje dyscyplina po stronie kosztów oraz osiągnięcie zadowalających marż odsetkowych. Wyraźna poprawa sentymentu do sektora przełożyła się zwyżkę subindeksu WIG-Banki na nowe roczne maksima powyżej 6 tys. pkt. Tym samym od początku listopada WIG-Banki zyskał blisko 20%. Kroku konkurentom z branży nie dotrzymał BRE Bank. Na wynikach banku zaciążyły wyższe od oczekiwanych odpisy z tytułu rezerw. W efekcie od czasu publikacji raportu (4.11) walory BRE Banku straciły 8%. Lepsze wyniki kwartalne nie pomogły za to notowaniom Getin Holdingu.

W kolejnych miesiącach zagrożeniem dla sektora pozostaje stan portfela kredytowego oraz poziom zawiązywanych rezerw. Poprawa wyników na poziomie operacyjnym wśród spółek z sektora bankowego pozwala mieć nadzieję, że najgorsze mają one już za sobą.
 
Największe rozczarowania.

Niezadowoleni są posiadacze akcji TPSA. Dotychczas walory operatora były postrzegane jako defensywne. Słabe wyniki kwartalne telekomu wskazują jednak, że spółka wyraźnie sobie nie radzi. Słabszy od oczekiwań rynkowych wynik w trzecim kwartale br. to pochodna spadku marż oraz spadku przychodów w ujęciu r/r. Według szacunków władz spółki wartość rynku telekomunikacyjnego w Polsce skurczyła się w III kw. tego roku o ponad 5proc., a poprawy sytuacji należy oczekiwać nie wcześniej niż w połowie 2010r. Odpowiedzią na słabe wyniki kwartalne było uszczuplenie wartości portfela akcjonariuszy w ciągu ostatniego miesiąca o blisko 10%.

Zawiódł KGHM. Główną przyczyną słabszych o 20% od oczekiwań wyników był negatywny wpływ wyceny instrumentów pochodnych. Inwestorów nie zachwycił niższy wolumen sprzedaży. Ostatecznie wyniki lubińskiego koncernu za cały rok zdecyduje IV kw. w którym spółka wykaże około 200 mln zł odpisu z tytułu testów na utratę wartości aktywów. Notowaniom spółki sprzyja zwyżka cen miedzi. Przyczyniała się ona do podniesienia prognozy zysku netto lubińskiej spółki za 2009r. z 1,95 mld zł do 2,25 mld zł. W przypadku KGHM słabszy raport kwartalny nie wpłynął na przecenę walorów spółki.

Nie wszystkie firmy zdołały wygenerować pozytywny wynik finansowy. Pod kreską znalazła się deweloperska spółka GTC. W efekcie wyraźnego spowolnienia w branży spółka trzeci kwartał tego roku zamknęła stratą blisko 139 mln zł. Jest to spore rozczarowanie, gdyż przed rokiem w III kw. GTC odnotowało 189 mln zł zysku. Pod kreską znalazły się także Bioton oraz nieoczekiwanie Cersanit. O stracie w III kw. br. producenta ceramiki sanitarnej przesądziły słabe wyniki na poziomie operacyjnym, rozliczenie kontraktów terminowych oraz rosnące koszty odsetek.

Kolejny kwartał spadku zysków

Łączne przychody największych spółek na warszawskim parkiecie były w III kw. tego roku niższe o ponad 10% względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Słabsze o ponad 20% w III kw. tego roku w ujęciu r/r były zyski operacyjne. Wzrost łącznego zysku netto w III kw. 2009r. do 6,4 mld zł z 6,1 mld zł rok wcześniej to efekt wyłącznie spółek paliwowych. Lotos i Orlen zarobiły w III kw. tego roku łącznie ogółem o 1,7 mld zł więcej niż przed rokiem. W minionym kwartale negatywne tendencje w wynikach blue chipów nie zostały odwrócone i był on piątym kolejnym kwartałem spadku zysków netto w ujęciu kw./kw. Narastająco za dziewięć miesięcy blue chipy zarobiły ponad 16,6 mld zł, co jest wynikiem o 30% gorszym względem analogicznego okresu roku ubiegłego kiedy to spółki z WIG 20 wypracowały 24,2 mld zł zysku netto.
 
Rynek dyskontuje przyszłą poprawę wyników

Od lutego tego roku indeks WIG 20 zyskał blisko 80%. Zysk netto w samym III kw. okazał się jedynie o 5% wyższy niż przed rokiem. Wzrost oparty jest na oczekiwaniach inwestorów, że większość spółek najgorsze ma już za sobą. IV kw. 2008r. był okresem największego załamania w wynikach blue chipów. Niewykluczone, że większość spółek zaprezentuje w IV kw. tego roku znacznie lepsze rezultaty jako efekt stopniowego ożywienia gospodarczego. Najprawdopodobniej dalszą poprawę wyników pokażą mające aż pięciu reprezentantów w WIG 20 banki. Z kolei spółki telekomunikacyjne w dalszym ciągu będą odczuwały rosnącą konkurencję, a spółki paliwowe pozostaną w obecnym kwartale pod wpływem słabszych czynników fundamentalnych. Po dynamicznym wzrostach indeksu WIG 20 w tym roku widać, że inwestorzy oczekują poprawy wyników największych spółek nie tylko względem fatalnego IV kwartału 2008r., ale również względem III kw. tego roku.

Kamil Kasperski
Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / XTB: Sezon wyników w pigułce