XTB: Silna przecena złotego

Marcin Kiepas
opublikowano: 15-12-2009, 18:13

We wtorek złoty stracił 5 gr do dolara i 4 gr do euro w reakcji na wzrost awersji do ryzyka i silny spadek kursu EUR/USD. O  godzinie 17:40 kurs USD/PLN testował poziom 2,8851 zł, a EUR/PLN 4,1934 zł. Na  wartości traciły również inne waluty regionu.

Jednym z podstawowych czynników zwiększających awersję do ryzyka są problemy Grecji. W poniedziałek wieczorem grecki premier oświadczył, że kraj „jest w krytycznej sytuacji i musi w ciągu najbliższych trzech miesięcy podjąć decyzje niepodejmowane od dziesięcioleci”. Opór opozycji i związków zawodowych wyklucza szybkie wprowadzenie niezbędnych reform. To zaś uderzy nie tylko w euro, ale dalej zwiększając awersję do ryzyka, również w waluty Europy Środkowej i Wschodniej. Nastrojów dziś nie poprawiły również doniesienia z Austrii o problemach Oesterreichische Volksbanken, czwartego co do wielkości banku w tym kraju. Do kupna walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących, czyli również złotego, nie zachęcało też obniżenie przez Standard&Poor's ratingu dla Meksyku.
Inwestorzy, zgodnie zresztą z oczekiwaniami, zignorowali natomiast opublikowane dziś przez Główny Urząd Statystyczny listopadowe dane o inflacji CPI. Tak jak prognozowano wzrosła ona o 0,3 proc. w relacji miesięcznej i o 3,3 proc. w relacji rocznej, po tym jak w październiku wzrost ten sięgnął odpowiednio 0,1 proc. i 3,1 proc. W podobny sposób jutro powinny zostać zignorowane listopadowe dane o dynamice wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce. Emocje może wywołać, stając się realnym impulsem dla złotego, dopiero czwartkowa publikacja listopadowych danych o produkcji przemysłowej w Polsce.
W środę, podobnie jak to miało miejsce w dniu dzisiejszym, złoty będzie pozostawał pod wpływem nastrojów na rynkach światowych. W sposób bezpośredni będzie reagował natomiast na notowania EUR/USD. Rosnąca awersja do ryzyka, silny trend spadkowy na EUR/USD oraz coraz większa przewaga popytu na wykresach USD/PLN i EUR/PLN, każą oczekiwać dalszego osłabienia polskiej walut. Z drugiej jednak strony rosnące krótkoterminowe wyprzedanie na EUR/USD i wykupienie na polskich parach, wskazuje na korektę. Za tym drugim scenariuszem przemawia również jutrzejsze posiedzenie FOMC, w oczekiwaniu na wyniki którego na rynkach raczej będzie spokojnie.

Marcin Kiepas
X-Trade Brokers DM

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane