XTB: spekulacje nt. indeksu Ifo umacniają euro

opublikowano: 25-01-2007, 09:39

Jednym z wydarzeń czwartku na rynku walutowym, będzie publikacja indeksu klimatu gospodarczego monachijskiego instytutu Ifo. Zostanie on opublikowany o godzinie 10-tej.

Jednym z wydarzeń czwartku na rynku walutowym, będzie publikacja indeksu klimatu gospodarczego monachijskiego instytutu Ifo. Zostanie on opublikowany o godzinie 10-tej.

Analitycy szacują, że w styczniu indeks ten wzrośnie do 108,9 pkt. z 108,7 pkt. w grudniu. Na rynku pojawiły się jednak plotki, że odczyt będzie znacznie lepszy od tych prognoz i Ifo wzrośnie aż do 112 pkt. To właśnie te plotki są w głównej mierze odpowiedzialne za obserwowany od godziny wzrost kursu EUR/USD z poziomu 1,2960 do 1,2992 dolara obecnie.

Trochę trudno uwierzyć w tak wyraźny wzrost indeksu Ifo, z uwagi na podwyżkę VAT w Niemczech z 16 proc. do 19 proc. właśnie w styczniu. Raczej logiczne byłoby pogorszenie nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców w związku z tym. Gdyby jednak opisywane plotki okazały się prawdziwe, byłby to duży plus dla wspólnej waluty i powód do jej wzmocnienia. Wówczas realny stałby się nawet ruch do 1,3035-1,3040.

Zawiedzione nadzieje na wzrost indeksu Ifo, szczególnie gdyby się okazało, że indeks ten w styczniu spadł zamiast wzrosnąć, powinny natomiast wywołać przynajmniej powrót EUR/USD do 1,2950-1,2960 dolara. A nie wykluczone, że jeszcze niżej.

Marcin R. Kiepas, marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane