XTB: To już ostatni miesiąc wzrostu inflacji

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 14-01-2010, 14:22

Grudniowa inflacja okazała się niższa niż oczekiwaliśmy i niż wynosił konsensus rynkowy. Roczny CPI na poziomie 3,5 proc. nie odbiega jednak znacząco od tych oczekiwań (3,6 proc.). Co więcej, ta  niewielka różnica to efekt jednorazowych czynników w kategorii komunikacja (obniżki taryf) oraz rekreacja i kultura.

Choć wskaźnik inflacji odnotował wzrost, był to ostatni miesiąc, kiedy wzrost cen był tak znaczący. Od stycznia inflacja będzie spadać, aby już w połowie roku obniżyć się w okolice 1 proc. Grudniowy wzrost inflacji jest bowiem głównie efektem bazy statystycznej.

Bieżące dane o inflacji mają ciągle relatywnie niewielkie znaczenie dla notowań złotego. Wynika to m.in. ciągle z oczekiwań na dość odległe podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz ma związek z niepewnością odnośnie reakcji RPP w nowym składzie. O godzinie 14.15. za euro płacono 4,0585 zł, za dolara zaś 2,8005 zł.

Przemysław Kwiecień
Główny ekonomista X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane