XTB: To może być dobry tydzień dla złotego

X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 12-10-2009, 11:51

Złoty, podobnie jak czeska korona i  węgierski forint, rozpoczął poniedziałkowe notowania od osłabienia. Kumulacja tego procesu nastąpiła około godziny 9-tej. Ostatnie dwie godziny przyniosły jego umocnienie do głównych walut. O godzinie 11:30 za dolara trzeba było zapłacić 2,8887 zł, a za euro 4,2576 zł wobec dzisiejszych maksimów odpowiednio na 2,9185 zł i 4,2872 zł i wobec odpowiednio 2,9064 zł i 4,2747 zł w piątek na  zamknięciu.

Wspólne osłabienie złotego, korony i forinta wskazuje, że przyczyn tego zachowania należy szukać w czynnikach zewnętrznych. Przede wszystkim ciąży sprawa Łotwy, gdzie może dojść do dewaluacji łata, jeżeli tamtejszy rząd nie dokona cięć budżetowych. Ewentualna dewaluacja zaszkodziłaby wizerunkowo całemu regionowi. I odwrotnie. Gdy ryzyko generowane przez Łotwę zniknie, pozytywnie odczują to wszystkie waluty regionu.

Rano złotemu mogły też lekko szkodzić opublikowane w weekend przez prasę podsłuchy CBA ws. sprzedaży stoczni oraz zamieszanie polityczne z tym związane. Inwestorzy mogli się obawiać, że zakończy się to dymisją ministra skarbu, co może pokrzyżować plany prywatyzacji i zagrozić przyszłorocznemu budżetowi.
Wydaje się jednak, że nie tylko te obawy były przedwczesne, ale minister skarbu może nawet wyjść wzmocniony z tego zamieszania. Trudno oczekiwać, żeby premier zinterpretował inaczej ostatnie rewelacje CBA, niż jako otwarty atak służb specjalnych na rząd, w sytuacji gdy te służby dysponowały wiedzą na temat rzekomych nieprawidłowości w procesie sprzedaży stoczni już w maju i były zobligowane do ochrony tego procesu. Tym samym z politycznego punktu widzenia, ewentualna dymisja ministra skarbu byłaby ruchem wymuszonym przez służby specjalne. I dlatego trzeba oceniać ją jako mało prawdopodobną.
Słabszy początek tygodnia na rynku złotego w żadnym wypadku nie jest wyznacznikiem tego, jak będzie on się zachowywał w kolejnych dniach. Nie jest wykluczone, że będzie to dobry tydzień dla złotego. I to z kilku powodów. Po pierwsze, raczej należy oczekiwać pozytywnych rozstrzygnięć kwestii łotewskiej. Po drugie, wiele wskazuje na to, że rozpoczęty w poprzednim tygodniu sezon wyników na Wall Street, może stać się impulsem do kontynuacji wzrostów na rynkach akcji, co będzie zwiększało apetyt na ryzyko i preferowało takie walut jak złoty. Po trzecie, rozpoczynająca się oferta Polskiej Grupy Energetycznej o wartości około 5 mld zł, będzie przyciągała inwestorów zagranicznych, pomagając złotemu. I po czwarte, obserwowane po godzinie 9-tej umocnienie czeskiej korony może kończyć trwającą od połowy września korektę, czyli eliminować czynnik, który w ostatnich tygodniach również szkodził złotemu.

W tym tygodniu oprócz wymienionych czynników pewien wpływ na notowania złotego mogą mieć dane makroekonomiczne. We wtorek Narodowy Bank Polski opublikuje sierpniowe dane o rachunku obrotów bieżących, dzień później na rynek trafią wrześniowe raporty o inflacji CPI i podaży pieniądza, a w piątek inwestorzy dowiedzą się jak w poprzednim miesiącu kształtowały się wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane