XTB: Wybicie EUR/USD może podnieść kurs do 1,35-1,36

XTB DM
opublikowano: 25-11-2008, 16:24

Kurs euro w relacji do amerykańskiej waluty wzrósł we wtorek po godzinie 15-tej do 1,3080 dolara. To najwyższy poziom od  trzech tygodni, a jednocześnie poziom o ponad 5 centów wyższy niż w piątek na  zamknięciu notowań.

Obserwowany w poniedziałek i wtorek gwałtowny wzrost EUR/USD, jest pochodną wyraźnej poprawy klimatu inwestycyjnego na świecie, premiującego euro w stosunku do dolara.

Poprawy wynikającej z jednej strony ze zdecydowanego zwrotu  indeksów S&P500 i DJIA z poziomu dołków z 2002 roku (początek ostatniej hossy), co może być interpretowane jako zapowiedź większej, a przede wszystkim dłuższej, korekty na globalnych rynkach akcji. To istotne dla EUR/USD z uwagi na korelację tej pary z giełdami.

Z drugiej strony, spadek awersji do ryzyka jest pochodną kolejnych działań podejmowanych przez amerykańskie władze, które mają na celu ustabilizować sytuację na rynkach finansowych i pomóc gospodarce. W weekend była to pomoc dla przeżywającego kłopoty Citigroup, a w dniu dzisiejszym natomiast, ogłoszone przez Fed, nowe programy mające za zadanie odblokować rynek kredytowy dla konsumentów oraz małych przedsiębiorstw.

Dziś też mogły pomóc, lepsze od prognoz, dane o dynamice PKB w USA oraz indeks zaufania amerykańskich konsumentów. W III kwartale br., według zrewidowanych danych, spadek PKB wyniósł 0,5 proc., wobec oczekiwanego spadku o 0,6 proc. Publikowany przez Conference Board indeks zaufania konsumentów wzrósł natomiast w listopadzie z 38,8 pkt. do 44,9 pkt., podczas gdy oczekiwano jego wzrostu do 39,5 pkt. Obie „figury”, to jedne z nielicznych ważnych raportów, który w ostatnim czasie pozytywnie zaskoczył rynek.

To, na jakim poziomie zakończy dzisiejsze notowania para EUR/USD, ma niezwykle istotne znacznie dla kształtowania się sytuacji w kolejnych tygodniach. Zamknięcie zbliżone do dziennych maksimów, będzie bowiem oznaczało, zdecydowane wybicie kursu górą z miesięcznej konsolidacji, którą na wykresie dziennym można zamknąć przedziałem 1,2452-1,2993 dolara (dołek z 20 listopada i szczyt z 4 listopada br.). Tym samym będzie to jednoznaczne z silnym sygnałem kupna. Jego konsekwencją może być wzrost do 1,35-1,36 dolara.

Zamknięcie dnia poniżej lub w okolicy poziomu 1,2993 dolara nie wpłynie na zmianę układu sił na wykresie EUR/USD. Wówczas szanse na kontynuację konsolidacji oraz na wybicie z niej górą, będą kształtować się podobnie.

To w jakim kierunku podąży kurs EUR/USD w najbliższych tygodniach, ma duże znaczenie dla kształtowania się notowań złotego oraz innych walut naszego regionu. Wzrosty tej pary w kierunku 1,35-1,36, będą tworzyć popytową presję na notowania polskiej waluty. Ewentualny powrót w okolice 1,2452 dolara, to zapowiedź ataku USD/PLN i EUR/PLN na tegoroczne maksima.
  O godzinie 16:13 kurs EUR/USD testował poziom 1,3035 dolara.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Polecane