XTB: Wyraźne umocnienie jena

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 16-06-2009, 10:05

Pogłębienie spadków na rynkach akcji oznaczało pogłębienie presji spadkowej na parze EUR/USD. Na wykresie pary rysuje nam się jednak ciekawa sytuacja.

Z jednej strony wczorajsze spadki poniżej poziomu 1,38 oznaczały domknięcie formacji głowy i ramion, teoretycznie dając sporą przewagę stronie podażowej, z drugiej strony spadki zatrzymały się na poziomie 1,3749 – tuż powyżej średnioterminowego wsparcia, będącego przez dłuższy czas istotnym oporem (pokonanym dopiero w drugiej połowie maja). Bliskość tego poziomu zapewniła póki co odbicie do 1,3870, bez podobnego ruchu na rynkach akcji. Nie można wykluczyć, że rynek powróci do testu wczorajszego minimum – zejście poniżej 1,3735 byłoby potwierdzeniem formacji głowy i ramion i dawałoby łącznie wyraźny sygnał spadkowy. Gdyby wsparcie okazało się skuteczne, o powrocie do scenariusza wzrostowego będziemy mogli mówić, gdy rynek upora się z końcem drugiej fali korekty zapoczątkowanej 2 czerwca, tj. poziomem 1,4176.

Ruchy na EUR/USD są jednak niewielkie w porównaniu z tym, co od początku tygodnia dzieje się na rynku USD/JPY. Spadki na rynkach akcji przyczyniły się do wyprzedaży na tej parze, znajdującej się blisko lokalnego maksimum z początku czerwca. Para notowana jest obecnie na poziomie 96,56, w porównaniu z 98,53 wczoraj rano. Co ciekawe, większość tego ruchu miała miejsce nie wczorajszym popołudniem, gdy rynki akcji notowały największe spadki, a dziś w nocy. Sytuacji tej zasadniczo nie zmieniło posiedzenie Banku Japonii, mimo, iż bank po raz drugi z rzędu poprawił ocenę sytuacji gospodarczej.

Spadki na parach EUR/USD i USD/JPY oraz silniejsza przecena na rynkach akcji to nie są dobre wiadomości dla polskiego złotego. Notowania pary EUR/PLN wzrosły wczoraj z poziomu 4,45 do 4,5470. Dziś rano ponownie dominowali sprzedający złotego, co przełożyło się na wzrost notowań pary do 4,5555, jednak po godzinie 9.00 złoty odrobił nieco strat, po części na korekcyjnym ruchu w górę EUR/USD. Jeśli jednak rynki akcji czeka większa korekta, złoty będzie tracił.

Przemysław Kwiecień
Autor jest analitykiem X-Trade Brokers Domu Maklerskiego

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane