XTB: wzrost PKB w 2013 r. wyniesie 1,3%, w 2014 r. przyspieszy

ISBnews
17-10-2013, 13:39

Wzrost PKB w bieżącym roku będzie słaby i wyniesie 1,3%, ale z każdym kolejnym kwartałem będzie widoczna poprawa, wynika z szacunków głównego ekonomisty X-Trade Brokers Przemysława Kwietnia. W jego ocenie, dzięki stabilnie wysokim wynikom eksportu, poprawie konsumpcji oraz odbudowie inwestycji w 2014 r. tempo wzrostu przyspieszy do 2,7%.

"Sytuacja gospodarcza w II kw. br. nie była zła, a powodem, dla którego wzrost PKB obniżył się poniżej 1% był spadek zapasów i należy to potraktować jako czynnik jednorazowy. Druga połowa będzie zdecydowanie lepsza, choć wkład eksportu nie będzie już tak kluczowym czynnikiem, jak w II kw."- powiedział Kwiecień na spotkaniu z dziennikarzami.

W jego ocenie, coraz mocniej na większy będzie wkład konsumpcji, co jest efektem niskich stóp procentowych oraz poprawiającej się sytuacji na rynku pracy.

"Nie liczyłbym na szybkie ożywienie za granicą, więc w tym i przyszłym roku decydujące będą czynniki krajowe. Poza poprawiającą się konsumpcją spodziewamy się lekkiego odbicia inwestycji już w II półroczu br., by w 2014 r. nakłady wzrosną o min. 1,7%, a nawet ponad 2%" - oszacował główny ekonomista XTB.

Kwiecień podsumował, że w II półroczu br. na rynku widoczne będzie zrównoważone ożywienie, a najbardziej pozytywnym sygnałem jest pozytywna kontrybucja kilku czynników, a nie tylko jednego, jakim ostatnio był eksport.

"Inflacja w 2013 r. wyniesie 1,1%, a w przyszłym roku zacznie rosnąć i wyniesie średniorocznie 1,9%. Będzie to przede wszystkim efektem bazy oraz wzrostu cen ropy. Piku spodziewam się w II kw. 2014 r., co w połączeniu z najlepszym kwartałem dynamiki PKB, może zaowocować podwyżką stóp procentowych przez RPP" - powiedział także główny ekonomista.

Według jego szacunków, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może zdecydować się na dwie 25-punktowe podwyżki w II połowie przyszłego roku.

Kwiecień zaznaczył, że czynnikami ryzyka dla jego prognoz są trwałość widocznego już od pewnego czasu ożywienia w Europie oraz rzeczywista kondycji gospodarek amerykańskiej po paraliżu administracji, jak również chińskiej, gdzie rośnie obawa pęknięcia bańki na rynku nieruchomości.

"Czynniki zewnętrzne będą miały, oczywiście, także wpływ na rynek walutowy, ale zakładając, że nie ziszczą się ryzyka, to kurs euro na koniec tego roku wyniesie 4,23 zł i 4,19 zł na koniec 2014. Kurs dolara wyniesie odpowiednio 3,18 zł i 3,30 zł" - oszacował Kwiecień.

XTB uruchomił portal analityczno-informacyjny xPuls, a w drugiej połowie miesiąca uruchomi platformę edukacyjną Trading Academy. Użytkownicy xPulsa mają dostęp najnowszych informacji rynkowych, wskaźników makroekonomicznych, a także notowań. Analizy i komentarze xPuls przygotowywane są przez analityków XTB specjalizujących się w różnych obszarach - od makroekonomii i rynku walutowego, po rynek surowców. Trading Academy jest projektem dedykowanym nieco szerszej grupie odbiorców i ma być wsparciem edukacyjnym zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych inwestorów.

"Inwestowanie na rynkach finansowych wymaga przede wszystkim wiedzy. XTB od wielu lat konsekwentnie stawia na szeroką edukację inwestorów i podnoszenie ich świadomości inwestycyjnej. Jesteśmy pewni, że nasze dwa nowe produkty będą bardzo przydatne inwestorom w dążeniu do efektywności - powiedziała Izabela Kozakiewicz, dyrektor X-Trade Brokers na Polskę, Niemcy, Węgry i Rumunię.

XTB przeszkolił w Polsce podczas szkoleń stacjonarnych i online już ok. 100 tys. osób z zakresu inwestycji na rynkach kapitałowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: wzrost PKB w 2013 r. wyniesie 1,3%, w 2014 r. przyspieszy