XTB: Zaskakujące umocnienie dolara

08-05-2007, 11:43

Wtorkowe przedpołudnie przynosi umocnienie dolara wobec euro. O godzinie 11:20 kurs EUR/USD testował poziom 1,3573 dolara, wobec 1,3600 wczoraj na zamknięciu i porannego maksimum na 1,3619 dolara.

Obserwowany od trzech godzin spadek eurodolara, zważywszy na brak jednoznacznych impulsów, które mogłyby go wywołać, nosi znamiona ruchu technicznego. Początkowo wywołało go cofnięcie po nieudanym ataku ER/USD na wczorajsze maksima, a później realizacja zleceń stop loss położonych poniżej nocnego dołka na 1,3594 dolara.

Spadek eurodolara, poprawia krótkoterminową sytuację podaży na wykres tej pary. Może to sprowokować dziś zejście do 1,3542-1,3549 dolara, gdzie wsparcia tworzą zeszłotygodniowe dołki na wykresie godzinowym i dziennym EUR/USD. Silniejsza zniżka jest jednak już wątpliwa, w kontekście środowo-czwartkowych decyzji monetarnych czołowych banków centralnych.

Pozostawienie stóp procentowych na poziomie 5,25 proc. w USA, przy jednoczesnej jej podwyżce o 25 punktów bazowych do 5,25 proc. przez Bank Anglii oraz prawdopodobnej zapowiedzi podobnej podwyżki w czerwcu przez Europejski Bank Centralny (do 4 proc.) sprawia, że raczej należy oczekiwać osłabienia dolara do europejskich walut, niż jego dalszego umocnienia w kolejnych dniach.

Aczkolwiek, obserwują m.in. dzisiejsze zachowanie, wzrost eurodolara do nowych rekordów wszechczasów w tym tygodniu, staje się wątpliwe, nawet gdyby były ku temu mocne impulsy.

Inwestorzy mogą bowiem wstrzymać się przed większymi zakupami EUR/USD, do czasu przyszłotygodniowej publikacji danych o inflacji CPI w USA i Wielkiej Brytanii. Dane te będą miały duży wpływ, na kształtowanie się opinii rynku, odnośnie polityki monetarnej Fed i Banku Anglii w kolejnych miesiącach. Marcin R. Kiepas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / XTB: Zaskakujące umocnienie dolara